Uczczono 72. rocznicę bitwy o Monte Cassino

13.05.2016

12 maja w naszym mieście odbyły się uroczyste obchody 72. rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino.

Z tej okazji w kościele pw. św. Anny w Zabrzu odbyła się uroczysta msza św. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Bohaterów Monte Cassino, gdzie złożyli wieńce i zapalili znicze. Wygłoszono też apel poległych. Następnie, w Gimnazjum nr 16 im. Bohaterów Monte Cassino przy ul. Szenwalda 2 ,odbyła się akademia połączona z koncertem laureatów XI Regionalnego Festiwalu Pieśni Patriotycznej.

W czwartkowych uroczystościach udział wzięli uczniowie i nauczyciele Miejskiego Gimnazjum nr 16 w Zabrzu, uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu oraz przedstawiciele innych szkół, a także władze miasta na czele z zastępcą prezydenta Zabrza Janem Pawluchem, przedstawiciele służb mundurowych, Bractwa Kurkowego i stowarzyszeń oraz kombatanci. O wojskową oprawę zadbał 34. Śląski Dywizjon Rakietowy z Bytomia.

Zabrze o bohaterskim zwycięstwie żołnierzy gen. Andersa pod Monte Cassino w 1944 roku pamięta szczególnie mocno. To w naszym mieście stanął jeden z pierwszych w Polsce pomników poświęconych tym wydarzeniom. Wszystko za sprawą prof. Witolda Żdanowicza, weterana tych walk, który zabiegał o krzewienie pamięci o bitwie. Po wojnie zamieszkał on w Zabrzu i to również dzięki jego staraniom droga, przy której stoi pomnik zyskała nazwę Alei Bohaterów Monte Cassino, a innej ulicy w mieście nadano imię plut. Ryszarda Szkubacza, uczestnika walk urodzonego w Zabrzu.

Imię Bohaterów Monte Cassino nosi również Gimnazjum nr 16, które od lat szczególnie mocno dba o patriotyczne wychowanie młodzieży organizując m.in. uroczystości upamiętniające bitwę.