XI Zabrzańska Noc Muzeów

05.05.2016

Dla pasjonatów sztuki i wystaw, tylko jedna noc w roku jest aż tak magiczna. Mowa oczywiście o Nocy Muzeów – imprezie, która przyciąga tysiące osób do galerii sztuk, muzeów i miejsc kultury. W tym roku święto przypada 14 maja. Warto zaplanować wcześniej, co zwiedzimy tego dnia. Przedstawiamy subiektywny przegląd imprez w Zabrzu.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Ze względu na sukces tej imprezy, kolejne miasta zaczęły je powielać. Tegoroczna Noc Muzeów w Zabrzu i na Szlaku Zabytków Techniki zapowiada się obiecująco. Muzeum Miejskie w siedzibie przy ulicy Powstańców Śląskich 3 zaprasza na trwającą tam wystawę "Siła zabrzańskiej reklamy". To ekspozycja zgromadzonych przedmiotów z XIX i XX wieku podzielona na kolekcję firmowych wieszaków odzieżowych, butelek po różnego rodzaju napojach, łyżek do butów, a także ceramiki, odzieży, zegarków, opakowań i druków.Muzeum Górnictwa Węglowego jak co roku przygotowało wiele ciekawych propozycji z okazji tegorocznych obchodów Nocy Muzeów w Zabrzu. Poniżej prezentujemy imprezy, które odbędą się w Sztolni Królowa Luiza oraz Kopalni Guido.

 „Podziemne wynalazki” w Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza

Kopalnia Guido (ul. 3 Maja 93)
– Zwiedzanie poziomu 320 trasą wynalazków górniczych, powstałych w latach funkcjonowania kopalni doświadczalnej M-300
– Pod koniec zwiedzania w jednej z podziemnych komór projekcja kultowego filmu Karela Zemana "Diabelski Wynalazek" (1958 r.)
Zwiedzanie w godzinach 18.30-23.30. Konieczna wcześniejsza rezerwacja telefoniczna (32 271 40 77). Wstęp: 1,00 zł. Szczegóły i dostępność miejsc na stronie www.kopalniaguido.pl .

Sztolnia Królowa Luiza – strefa naziemna (ul. Wolności 410)
– Zwiedzanie multimedialnej wystawy tematycznej o dziejach elektryfikacji górnictwa na Górnym Śląsku pn. "Kopalnia Edisona"
– Zwiedzanie wystawy "Niezwykła historia", poświęconej historii kopalni Królowa Luiza, jednej największych i najnowocześniejszych kopalni w historii śląskiego górnictwa węglowego
– Pokaz pracy 101-letniej parowej maszyny wyciągowej o mocy 1500 KM
Zwiedzanie w godzinach 19.00-24.00. Wstęp: 1,00 zł. Więcej na www.sztolnialuiza.pl  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XI Zabrzańska Noc Muzeów w Muzeum Miejskim w Zabrzu

Muzeum Miejskie w Zabrzu 14 maja zaprasza do udziału w Nocy Muzeów w obu siedzibach. W Galerii Café Silesia po raz ostatni będzie można zwiedzać wystawę WIDEOFRESKI LECHA MAJEWSKIEGO, natomiast w drugiej siedzibie będziecie Państwo mieli okazję rozmowy z zabrzańskimi kolekcjonerami, którzy w tę noc zaprezentują swoje kolekcje na wystawie "SIŁA ZABRZAŃSKIEJ REKLAMY". Zachęcamy również do udziału w grze terenowej. Szczegóły w programie.