Dzień Otwarty w zabrzańskiej elektrociepłowni Fortum

27.04.2016

Już w sobotę, 30 kwietnia, w godzinach 8.45 – 15.30 Fortum zaprasza wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w Dniu Otwartym historycznej Elektrociepłowni Zabrze przy ulicy Wolności 416. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Przyjdź i zobacz jak powstaje ciepło i prąd!

Działający od 1897 roku zakład w Zabrzu, na początku jako elektrownia, a od 1969 roku – elektrociepłownia, jest najstarszym tego typu działającym obiektem w Polsce. Przez dekady pełnił istotną rolę w rozwoju miasta i całego regionu. Podczas wycieczki prowadzonej przez przewodnika zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. składowisko węgla, kotłownię kotłów pyłowych, maszynownię, główną nastawnię, chłodnie kominowe, neoklasycystyczny budynek hali maszynowni, a także dawne stylowe pomieszczenie, w którym odbywały się posiedzenia zarządu.

Mamy świadomość, że Elektrociepłownia Zabrze posiada wartość historyczną i na stałe wpisała się w krajobraz miasta, a zabrzanie są ciekawi jak wygląda od środka, gdyż na co dzień jest zamknięta dla szerszej publiczności. Właśnie dlatego od kilku lat w ramach dni otwartych zapraszamy mieszkańców do naszego zakładu i oferujemy im możliwość interesującego spędzenia czasu. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia elektrociepłowni Fortum i przekonania się na własne oczy jak powstaje ciepło oraz prąd – mówi Andrzej Bąk, kierownik Elektrociepłowni Zabrze i Bytom.

Do zabrzańskiej elektrociepłowni Fortum mieszkańcy mogą dotrzeć komunikacją miejską, wystarczy skorzystać z tramwajów numer 3, 4 lub 5 jadących w kierunku pętli Zaborze i wysiąść na przystanku Zaborze Elektrociepłownia. Dla zmotoryzowanych gości przewidziany jest bezpłatny parking w sąsiedztwie zakładu. Wycieczki po elektrociepłowni, przeznaczone dla osób dorosłych oraz dzieci od lat 12 z opiekunem, będą odbywały się w sześciu turach po 1 godzinie każda. Pierwsza z nich rozpocznie się o godzinie 9.00. Zwiedzający muszą pamiętać o założeniu pełnego obuwia na płaskiej podeszwie, długich spodni oraz dopasowanego pozapinanego okrycia zewnętrznego zakrywającego ciało.

Dzień Otwarty w zabrzańskiej elektrociepłowni Fortum będzie również okazją do przyjemnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Teren przy zakładzie zostanie podzielony na trzy strefy aktywności. Strefa rozrywki i relaksu to przestrzeń, gdzie na przytulnych pufach i leżakach będzie można posłuchać muzyki, a w strefie dla dzieci najmłodsi będą mieli do dyspozycji stanowiska malowania twarzy i dmuchany plac zabaw. Dla gości przewidziano również poczęstunek w strefie cateringowej.

Wstęp bezpłatny.