Policja szkoli zabrzańskich pedagogów

26.04.2016

Zabrzańscy policjanci uczą nauczycieli i dyrektorów, jak działać, kiedy szkołę zaatakuje terrorysta albo niebezpieczny bandyta.

W Europie nakręca się fala terroru. Coraz częściej dochodzi do krwawych zamachów, w których giną niewinni ludzie. Na razie, terroryści nie przeprowadzili skutecznej akcji w Polsce, ale musimy być przygotowani na najgorsze. Służby specjalne muszą działać sprawnie i skutecznie, ale wiedzę o tym, jak ochronić się podczas ataku, powinni sobie przyswoić wszyscy obywatele. Społeczna edukacja, dzięki której osoby znajdujące się w zaatakowanej przestrzeni zwiększą swoją szansę przeżycia czy schronienia się, to jedno z najważniejszych zadań prewencyjnych, jakie stawia sobie obecnie policja. Terroryści nie mają litości. Są w stanie poświęcić własne życie, aby zginęło jak najwięcej ofiar. Do swoich działań wykorzystują wszelkie dostępne środki walki: broń palną i białą, urządzenia wybuchowe, gazy trujące, pojazdy, czy inne niebezpieczne narzędzia.

Policja przeprowadziła niedawno zajęcia szkoleniowe dla kadry pedagogicznej Szkoły Podstawowej nr 36 w Zabrzu. To kolejne spotkanie z nauczycielami zabrzańskich szkół, poświęcone reagowaniu w sytuacjach ekstremalnych, w przypadku ataków z użyciem broni, czy materiałów wybuchowych. Szkolenia prowadzi młodszy aspirant Andrzej Cieśla, który jest dzielnicowym I komisariatu, a także policyjnym specjalistą grupy ds. rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Dotychczas zostali przeszkoleni nauczyciele z 15 placówek. Andrzej Cieśla zaprezentował zalecenia, których realizacja pozwoli lepiej ochronić szkołę przed atakami niebezpiecznych napastników. Pracownicy szkoły podkreślają, że takie szkolenia są bardzo potrzebne, ponieważ pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo ich podopiecznych.