Zabrze przestrzenią rozwoju

Zespół Szkół nr 8 świętował 130-lecie

18.04.2016

Uroczyste obchody 130-lecia Zespołu Szkół nr 8 odbyły się 16 kwietnia w Teatrze Nowym w Zabrzu.

Gości witała Orkiestra Dęta KWK „Makoszowy” oraz dyrektor ZS nr 8 Jarosław Sobotkiewicz. W rocznicowym spotkaniu udział wzięli m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zabrzu Urszula Koszutska, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach Jadwiga Króliczek oraz przewodniczący Rady Miasta Zabrze Marian Czochara. Nie zabrakło również kadry pedagogicznej, pracowników szkoły, rodziców uczniów, absolwentów, byłych nauczycieli i dyrektorów.

Przypomniano 130-letnią historię placówki, która do wojny była szkołą wyłącznie niemieckojęzyczną. Całkowicie „pierwszy dzwonek” rozbrzmiał w niej 15 listopada 1885 roku. Bardzo szybko okazało się, że szkoła jest zbyt mała, by pomieścić coraz większą liczbę uczniów, dlatego podjęto decyzję o budowie drugiego budynku.
Decyzją Rady Miasta z 13 marca 2000 r. Szkoła Podstawowa nr 8 otworzyła oddziały integracyjne. Natomiast w 2006 r. przyjęła nazwę Janusza Korczaka.

– Tworzymy dla naszych dzieci drugi dom, otaczamy je troską, opieką, przekazujemy wiedzę, ale przede wszystkim dajemy im poczucie bezpieczeństwa. Przez 130 lat istnienia nasza szkoła wytworzyła bogatą tradycję, swój klimat i przede wszystkim połączyła kilka pokoleń ludzi – nauczycieli, pracowników oraz uczniów i absolwentów. to niewiarygodnie, że w murach naszej szkoły już 130 lat temu rozbrzmiewał śmiech dzieci, a po korytarzach, podczas dyżurów, spacerowali nauczyciele – stwierdził w trakcie uroczystości Jarosław Sobotkiewicz, dyrektor ZS nr 8. Przypomniał on również o wielu sukcesach szkoły oraz o wybitnych absolwentach.
Po oficjalnej części uroczystości, dyrektor oddał głos dzieciom Uczniowie w artystyczny sposób przedstawili 130-letnią historię szkoły. Wyświetlony został również zabawny filmik ukazujący współczesne scenki z życia szkoły.

W sentymentalną podróż w czasie widzowie wybrali się dzięki multimedialnemu pokazowi zdjęć, ukazującemu życie uczniów i szkoły na przestrzeni tych wszystkich lat. W foyer teatru również przygotowano wystawę zdjęć, kronik oraz księgę pamiątkową, w której zapisać można było osobiste życzenia i refleksje związane z jubileuszem powstania ZS nr 8.