Jak wyglądała przed laty zabrzańska reklama?

18.04.2016

W najbliższy czwartek, 21 kwietnia, o godz. 17.30, w Muzeum Miejskim w Zabrzu (ul. Powstańców Śląskich 3) odbędzie się spotkanie czwartkowe pt. „Zabrzańska reklama sprzed lat”.

Będzie to uzupełnienie wystawy „Siła zabrzańskiej reklamy”, otwartej w Muzeum kilka dni temu. Spotkanie poprowadzi Urszula Wieczorek, autorka ekspozycji.

Łyżki do butów, firmowe wieszaki na odzież, naczynia z markowymi nadrukami (talerze, misy, sosjerki, filiżanki, popielniczki, szklanki, kufle, kieliszki, butelki – to tylko część eksponatów, jakie można zobaczyć na nowej wystawie. Nie brakuje też sztućców, elementów odzieży (nakrycia głowy, krawaty), wyrobów tytoniowych (pudełka po cygarach, tutki na papierosy), wyrobów optycznych (okulary, etui), zegarków czy opakowań dawnych firm i przedsiębiorstw (torebki i pudełka, papiery pakunkowe, itp.).

Muzeum Miejskie w Zabrzu po raz pierwszy zainteresowało się gromadzeniem różnego rodzaju przedmiotów, dotyczących szeroko pojętej reklamy zabrzańskich zakładów produkcyjnych, handlowych i usługowych na początku lat 90. minionego stulecia. Wówczas to przygotowana została wystawa „Sztuka i perswazja w dawnej reklamie” (1994 r.), która swym zasięgiem znacznie wychodziła poza realia zabrzańskie.

Największą liczbę zgromadzonych do tej pory przedmiotów stanowią te pochodzące z okresu od lat 90. XIX wieku, do lat 40. wieku XX. Mniej licznie reprezentowany w zbiorach jest okres po roku 1945.
Aktualnie Muzeum stara się prowadzić politykę równomiernego pozyskiwania zbiorów, zarówno niezbyt często pojawiających się na rynku przedmiotów powstałych w okresie do mniej więcej lat 70. XX wieku, jak i wartościowych przykładów związanych z zabrzańską reklamą powstałą po okresie transformacji gospodarczej w Polsce (lata 90. XX w.).

Wystawa stanowi część prezentowanych w roku 2016 kolekcji Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Ekspozycję można zwiedzać do połowy maja br.