Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Zabrzu

07.04.2016

Wczoraj (13 kwietnia br.) w Zabrzu odbyły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – święta uchwalonego przez Sejm RP w 2007 roku dla uczczenia pamięci polskich jeńców, którzy zostali rozstrzelani przez funkcjonariuszy NKWD w 1940 roku.

Uroczystość zorganizowały wspólnie Urząd Miejski w Zabrzu oraz uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5. W obchodach udział wzięli licznie przybyli mieszkańcy, młodzież zabrzańskich szkół, a także przedstawiciele władz miasta w osobie zastępcy prezydenta Jana Pawlucha oraz przewodniczącego Rady Miasta Mariana Czochary.

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się w Multikinie, gdzie podsumowano I Miejski Konkurs Wiedzy o Zbrodni Katyńskiej, wręczono nagrody laureatom. Uczniowie wzięli, także udział w projekcji filmu Andrzeja Wajdy „Katyń”.

Następnie uczniowie wspólnie z zebranymi pod zabrzańskim Multikinem mieszkańcami Zabrza przemaszerowali do Parku Poległych Bohaterów, gdzie na wszystkich zebranych czekał przygotowany montaż słowno – muzyczny. Po wspólnej modlitwie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed tablicą upamiętniającą ofiary Zbrodni Katyńskiej. Zakończenie uroczystości zaplanowano pod Komendą Miejską Policji.