Miasto Zabrze upamiętni ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

07.04.2016

W imieniu prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik zapraszamy na uroczystość upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, która odbędzie się 11 kwietnia, o godz. 8.41, w Parku im. Poległych Bohaterów przy ul. Dubiela.

Zabrze jako miasto z tradycjami dba o świadomość i pamięć historyczną swoich mieszkańców. W kwietniu, 76 lat temu, w lesie Katyńskim na terytorium ówczesnego Związku Radzieckiego, rozstrzelano nie mniej niż 21 760 polskich oficerów, policjantów, urzędników państwowych, a także ludność cywilną.

10 kwietnia 2010 r., w drodze do Smoleńska na obchody 70 rocznicy tych tragicznych wydarzeń, rozbił się prezydencki samolot Tu- 154. Zginęło 96 osób w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące.