Już wkrótce w Zabrzu – "Wideofreski Lecha Majewskiego"

04.04.2016

W najbliższy czwartek, 7 kwietnia, w Galerii Muzeum Miejskiego Café Silesia przy ul. 3 Maja 6 w Zabrzu, odbędzie się wernisaż wystawy „Wideofreski Lecha Majewskiego”. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem artystycznym objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na otwarcie wystawy 7 kwietnia na godz. 17.00.

Sztuka Lecha Majewskiego jest świadectwem imponującej rozległości zainteresowań artystycznych. To twórca wszechstronny, wypowiadający się za pomocą rozmaitych mediów. Malarz, reżyser filmowy o światowej renomie (należy do członków Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej), reżyser teatralny i operowy, autor sztuki wideo, a także poeta, prozaik, eseista, kompozytor. Swobodnie przekracza granice między filmem, malarstwem (nazywany jest „malarzem ekranu”) i wideoartem . Czerpie inspiracje ze sztuki dawnych mistrzów, jednocześnie wciąż poszukując nowych, awangardowych środków wyrazu.
Majewski urodził się w 1953 r. w Katowicach. Początkowo studiował malarstwo w krakowskiej ASP (wydział w Katowicach), jednak wkrótce rozpoczął naukę na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi (dyplom obronił w 1977 r.).
 

Na wystawie eksponowane będą wideoarty z cykli:
• „Supermarket Dante”: Orka, Katedra, Polana, Ślub, Strych;
• „KrewPoety”: Źródło młodości, „Jaguar”, Ukrzyżowanie, Besame;
• „Ćwiczenia z Bruegela”: Rysunek, Obraz, Czaszka;
• „DiVinities”: Sąd Ostateczny wg Memlinga

Prezentację dzieł Lecha Majewskiego uzupełnia dokumentalny film Dagmary Drzazgi (TV Katowice) „Lech Majewski. Świat według Bruegela” opowiadający o procesie twórczym
i o pracy reżysera na planie filmu „Młyn i krzyż”.