Dni Papieskie 2016

30.03.2016

W rocznicę kanonizacji świętego Jana Pawła II w Zabrzu odbędą się X Dni Papieskie. Uroczystości potrwają tydzień, a rozpoczną się 2 kwietnia koncertem „Nieszpory Ludźmierskie” w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, o godz. 17.00. Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyr. Sławomira Chrzanowskiego, Chór Resonans Con Tutti, Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki, Elżbieta Towarnicka, Beata Rybotycka, Hanna Banaszak i Maciej Lipina.

Następnie od poniedziałku do środy w zabrzańskim Multikinie o godz. 10.00 i 17.00 odbędzie się przegląd filmów poświęcony wybitnemu tryptykowi Lecha Majewskiego, realizowanemu przez reżysera przez dziesięć lat. Powstał z fascynacji autora arcydziełami malarstwa starych mistrzów – Boscha i Bruegla oraz arcydziełem onirycznej poezji – „Boskiej komedii” Dantego.

4 kwietnia zobaczymy: „Młyn i krzyż”, w kolejny dzień: „Onirica”, a na zakończenie, w środę: „Ogród rozkoszy ziemskich”. Bezpłatne bilety można otrzymać w Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu (ul. Brodzińskiego 4). Lech Majewski jest nie tylko znanym i cenionym w świecie filmowcem, twórcą takich obrazów jak: „Lot Świerkowej Gęsi”, „Więzień z Rio”, „Ewangelia według Harry’ego” czy „Wojaczek”, ale również reżyserem teatralnym i operowym, autorem sztuki wideo, poetą, prozaikiem, eseistą, kompozytorem. Swobodnie przekracza granice między filmem, malarstwem i wideoartem. Czerpie inspiracje ze sztuki dawnych mistrzów, jednocześnie wciąż poszukując nowych, awangardowych środków wyrazu. W Muzeum Miejskim w Zabrzu, Galerii Cafe Silesia będzie można zobaczyć wystawę Lecha Majewskiego „Wideofreski” – wernisaż odbędzie się 7 kwietnia o godz. 17.00.

Także w czwartek, o godz. 18.30, w Teatrze Nowym w Zabrzu, odbędzie się dyskusja z udziałem prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, ks. abp. seniora Damiana Zimonia, Lecha Majewskiego oraz prof. Krzysztofa Nitscha zatytułowana: „Kremówki Tak, Nauka Tak. Kawiarenka z oknem na świat: „A jeśli Bóg jest?”.

Na zakończenie X Dni Papieskich, w piątek o godz. 19.00, w Teatrze Nowym w Zabrzu wystawiony zostanie spektakl pt. „Boże Mój”.