Rozdano "Krople Tęczy"

17.03.2016

16 marca w Miejskim Ośrodku Kultury „GUIDO” odbyła się uroczystość wręczenia orderów „Kropla Tęczy”. To zabrzańskie wyróżnienia przyznawane osobom, instytucjom i organizacjom, które wykazały się w pracy na rzecz zabrzańskich dzieci.

LISTA OSÓB NAGRODZONYCH ORDEREM KROPLI TĘCZY
ZA ROK 2015:

1. Organizatorzy akcji Złombol działająca pod patronatem Fundacja Nasz Śląsk im. Gen. Józefa Ziętka (działacze na rzecz dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, min w CWKDZiM)
W 2015 r. Złombol sfinansował 3 tygodnie letniego wypoczynku nad morzem dla 45 dzieci z Centrum Wsparcia Kryzysowego Dzieci i Młodzieży w Zabrzu. Wszyscy wychowankowie spędzili wspaniałe 3 tygodnie w komfortowym ośrodku wypoczynkowym blisko plaży w Jastrzębiej Górze. Dzieci brały tam udział w licznych wycieczkach i atrakcjach.
Złombol podobną pomoc dla domów dziecka organizuje co roku. Złombol jest przykładem organizacji łączącej pasję, wielkie serce i odwagę. Organizatorzy potrafią pogodzić niebezpieczną przygodę rajdu samochodowego, trudne organizacyjnie przedsięwzięcie, które zawsze jest dopięte na ostatni guzik, z działalnością pomocową.

2. Jagoda Długosz (wolontariuszka świetlicy Fenix oraz współorganizatorka programu Dzieci Dzieciom)

Pani Jagoda od wielu lat pracuje na rzecz Stowarzyszenia Fenix jako wolontariuszka pełniąc funkcję kierownika świetlicy. Uczy dzieci języka angielskiego i obsługi komputera, inicjuje zajęcia kompensacyjno-wyrównawcze dla dzieci z problemami w nauce. Aktywnie uczestniczy w organizacji czasu wolnego dzieci i młodzieży podczas akcji „Lato w mieście”. Ponadto od 11 lat jest aktywnym członkiem kolejnych sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zabrzu. Dodatkowo współorganizuje program Dzieci dzieciom, jest autorka strony internetowej tej Imprezy.

3. Rafał Kurdek (sponsor i organizator imprez dla Domu Dziecka)

Pan Rafał organizuje dla dzieci imprezy z okazji Dnia Dziecka oraz spotkania ze św. Mikołajem. Imprezy te mają ogromny rozmach, w zorganizowaniu ich zaangażowanych jest bardzo dużo przyjaciół i znajomych Pana Rafała, dzieki którym dzieci mogły poczuć się jak w salonie kosmetycznym, rozegrać mecz siatkówki z siatkarkami trenującymi w klubie zabrzańskim, mogły wziąć udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy oraz w zajęciach florystycznych i tanecznych Z okazji dnia św. Mikołaja mogły wziąć udział w zajęciach plastycznych – własnoręcznie wykonywały bombki na choinkę.
Dzieci zostały zaproszone również przez Pana Rafała do udziału w Halowych Mistrzostwach w Piłce Nożnej Domów Dziecka. Miały przyjemność poznać tam między innymi aktorkę Małgorzatę Sochę.

4. Szkolna Grupa Ratownicza ( wolontariusze PCK)

Szkolna Grupa Ratownicza swoimi działaniami wspiera zabrzański Czerwony Krzyż i Instruktora PCK w Zabrzu. Pomaga w organizacji i prowadzeniu zawodów pierwszej pomocy, organizuje pokazy i warsztaty pierwszej pomocy a także pogadanki dotyczące bezpieczeństwa w trakcie letniego wypoczynku dla uczniów zabrzańskich szkół oraz wychowanków placówek w Zabrzu.
Od 5 lat przygotowują i przeprowadzają warsztaty pierwszej pomocy w programie ”Ratuj z nami , czyli podaj dalej” , który realizowany jest w szkołach podstawowych.

5. Marek Matlok (nauczyciel fizyki, działa na rzecz dzieci w Zabrzu)

Ceniony, szanowany i lubiany przez młodzież nauczyciel fizyki, upowszechniający wśród młodzieży wiedzę techniczną i fizyczną poprzez liczne doświadczenia i pokazy. Od wielu lat wspiera Dom Dziecka poprzez zbiórki darów. Ponadto współpracuje ze schroniskiem Psitul Mnie , gdzie angażując młodzież organizuje zbiórki żywności dla tamtejszych zwierząt. Współpracuje z zabrzańskim sztabem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od 2 lat prowadzi dla uczniów otwarte sobotnie zajęcia biegowe „Biegaj z Pileckim”. Propaguje wartości patriotyczne organizując dla młodzieży biegi o charakterze patriotycznym.

LISTA OSÓB ZGŁOSZONYCH DO ORDERU KROPLI TĘCZY ZA ROK 2015:

1. Barbara Bury (inicjator i organizator przedsięwzięć na rzecz dzieci w świetlicy Stowarzyszenia Fenix)

Pani Barbara jest pracownikiem Fundacji PKO Banku Polskiego. Od wielu lat współpracuje i angażuje się w działania na rzecz dzieci ze świetlicy Stowarzyszenia Fenix.
Dzięki zaangażowaniu Pani Barbary podopieczni świetlicy mogli poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia poprzez udział w warsztatach zorganizowanych przez Fundację PKO Banku Polskiego, na których to dzieci tworzyły ozdoby świąteczne, przygotowywały własnoręcznie kartki świąteczne oraz uczestniczyły w spektaklu i otrzymały paczki mikołajkowe.
Wkład pracy, wiedza merytoryczna nominowanej pozwoliły Stowarzyszeniu zrealizować szereg mniejszych przedsięwzięć skierowanych nie tylko do młodego pokolenia ale integracji całych rodzin mieszkających w dzielnicy Zabrze –Zaborze.

2. Wioletta Muzykant ( sponsor i organizator działań na rzecz dzieci )

Pani Wioletta współpracuje z wieloma instytucjami min z Parafią św Wojciecha w Zabrzu pomagając w zbiórkach na rzecz dzieci. Prowadząc warsztaty muzyczne umożliwia dzieciom z uboższych rodzin bezpłatny udział w warsztatach a także zaopatruje je w stroje potrzebne do zajęć. W minionym roku zrobiła 50 paczek dla dzieci ze świetlic środowiskowych. Przeprowadziła również zbiórkę odzieży i artykułów szkolnych. Pomaga w akcji „ I ty możesz zostać świętym Mikołajem”, która organizuje Parafia św. Wojciecha. Ponadto Pani Wioletta angażuje się w przygotowanie wielu imprez miejskich.

3. Ewa Podsiadło (działa na rzecz dzieci z Zabrza)

Pani Ewa od ponad 15 lat zrzesza dzieci i młodzież prowadząc zajęcia w Centrum Organizacji Pozarządowych , wspierając je jednocześnie finansowo.
Jest założycielką i prezesem ZET-SQUAD-śląskiego klubu sportowego. Energiczna, kreatywna, otwarta na innych ludzi, szczególnie na dzieci.

4. Piotr Niemiec (sponsor katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Gliwickiej)

Pan Piotr Niemiec od wielu lat finansowo wspiera inicjatywy organizowane w ramach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Gliwickiej. Każdego roku przeznacza minimum 500 zł na organizację imprezy sportowej dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością – Spartakiada. W poprzednich latach podobną sumę poświęcał zawsze w celu zorganizowania wypoczynku w mieście dla dzieci z ubogich rodzin przy parafii Św. Anny w Zabrzu.