Przed nami IX Metropolitalne Święto Rodziny

15.03.2016

15 marca, w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, zorganizowana została konferencja inaugurująca IX Metropolitalne Święto Rodziny, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Rodzina – wspólnotą miłosierdzia”.

Tradycyjnie, w sali Benedyktynka, zgromadzili się przedstawiciele duchowieństwa, samorządu terytorialnego, instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz mediów.

– Właśnie w rodzinie powinno się uczyć właściwych postaw – miłości i miłosierdzia – stwierdził w trakcie konferencji arcybiskup Wiktor Skworc. – Myślę, że jeśli człowiek od najmłodszych lat uczy się tych trzech pięknych, prostych słów: proszę, dziękuję, przepraszam, to w dorosłym życiu na pewno stanie się człowiekiem miłosierdzia, a to jest właśnie postawa tak bardzo pożądana w każdym społeczeństwie, w każdym państwie.

Metropolita Katowicki przypomniał, iż idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy Małgorzata Manka-Szulik, prezydent Zabrza wraz ze śp. Krystyną Bochenek zainaugurowały Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś.

Jak możemy przeczytać w liście intencyjnym arcybiskupa Wiktora Skworca oraz prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik – "w tym roku obchody dziewiątej edycji MŚR wpisujemy w hasło: „Rodzina – wspólnotą miłosierdzia”. Przesłanie to zawiera w sobie zarówno aspekt społeczny, jak również religijny. W tym kontekście Rodzina staje się pierwszą przestrzenią budowania relacji międzyludzkich opartych na serdeczności, współczuciu, wzajemnym przebaczeniu i wrażliwości na potrzeby bliskich. Ponadto, nie sposób nie zauważyć, że tegoroczne hasło Metropolitalnego Święta Rodziny koresponduje z ogłoszonym przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia i z przesłaniem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7)".

– Marzę o tym, by w trakcie Metropolitalnego Święta Rodziny dotknąć wszystkich tych wyjątkowych inicjatyw, które dzieją się na Śląsku, ale jest ich tak wiele, że nie sposób chyba wszystkich zaprezentować w trakcie tych dwóch tygodni – stwierdziła podczas konferencji zorganizowanej 15 marca w gmachu Biblioteki Śląskiej w Katowicach Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, koordynator MŚR. – Jako przedstawiciel rodziny – i tej miejskiej, i śląskiej, i mojej prywatnej – jestem bardzo szczęśliwa, że udaje się nam zgromadzić wokół tego wyjątkowego Święta tylu wspanialych ludzi, których wspólnym celem jest promocja rodziny i wartości z nią związanych. Jestem przekonana, że rodzina jest rzeczą świętą i o tym mówił do nas papież Jan Paweł II, gdy stwierdził, iż "przyszłość Europy idzie przez rodzinę". 

Na program Metropolitalnego Świeta Rodziny każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne.

Tegoroczne świętowanie rozpocznie się w sobotę, 21 maja, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Natomiast dzień później, w niedzielę, 22 maja o godz. 12.00, w katowickiej katedrze odbędzie się liturgiczna inauguracja MŚR w formie dziękczynienia za jubileusze małżeńskie. Podobnie w Katedrach Metropolii Górnośląskiej będą celebrowane msze św. w intencjach rodzin – aby były wspólnotami miłosierdzia.

Ważnym wydarzeniem będzie też z pewnością pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej gromadząca od kilkudziesięciu lat wielotysięczny tłum piątników: mężów, ojców i synów. Gościem specjalnym tej pielgrzymki, która odbędzie się w niedzielę, 29 maja, będzie abp Wojciech Polak, Arcybiskup Gnieźnieński i Prymas Polski.

Wyjątkowy koncert zorganizowany zostanie 4 czerwca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, gdzie zabrzmi Oratorium "Sanctus Adalbertus" Henryka Mikołaja Góreckiego.

Szczegółowe informacje dotyczące tegorocznej edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdują się na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl