Guido, Beethoven i Nowy Jork

15.03.2016

 Zabrze po raz kolejny, obok Warszawy i Krakowa, będzie gościć uczestników 20. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Impreza odbywa się od 1997 roku i przedstawia dzieła kompozytora oraz innych twórców, których zainspirowała jego muzyka. Dzięki staraniom prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik i przychylności Elżbiety Pendereckiej – dyrektor Festiwalu, rok temu wystąpiła w Zabrzu światowej sławy Korean Chamber Orchestra z utalentowaną skrzypaczką Ju-Young Baek. Podczas tegorocznej edycji festiwalu, na deskach Domu Muzyki i Tańca zobaczymy i usłyszymy Litewską Orkiestrę Kameralną oraz Sergeja Krylova, jako dyrygenta i solistę. Ale to nie jest koniec atrakcji. W tym roku, w Zabrzu, festiwal… zjedzie także pod ziemię. Zabytkowa Kopalnia Guido zaprasza na koncert „Evening in New York”. Jest to projekt oparty na muzyce z Broadwayu – „West Side Story” Leonarda Bernsteina i „Porgy and Bess” George’a Gershwina. W Zabrzu usłyszymy słynnego klarnecistę Michela Lethieca. Towarzyszyć mu będą: estoński wybitny saksofonista jazzowy Villu Veski oraz zespół Meccore Quartet.

Michel Lethiec
Jest jednym z najwybitniejszych współczesnych klarnecistów. Występuje zarówno jako solista, jak i kameralista. Partneruje znakomitym wykonawcom. Z dużym powodzeniem interpretuje także muzykę współczesną w tym, m.in. dzieła Pendereckiego. Michel Lethiec prowadzi klasy mistrzowskie w Ecole Britten i na Uniwersytecie w Jerozolimie, w konserwatoriach w Pekinie i Szanghaju oraz na Akademii w Hong-Kongu. Nagrywa dla wytwórni Lyrinx, Arion, RCA, Bis, Talent, Actes, Sud. Jego dorobek fonograficzny to ponad 20 płyt. Niedawno ukazały się jego albumy z muzyką kameralną Elliotta Cartera, jak również płyta zawierająca trio na klarnet, altówkę i fortepian Györga Kurtaga. Ostatnio artysta nagrał także, m.in. trzy koncerty Krzysztofa Pendereckiego. Michel Lethiec jest profesorem w Conservatorie National Supérieur de Musique w Paryżu oraz w Konserwatorium w Nicei.

Meccore Quartet
Założony w 2007 roku Meccore String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. Zespół od wielu lat zachwyca melomanów Europy i Ameryki, występując podczas wielu renomowanych festiwali oraz w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. W 2014 roku Meccore String Quartet wystąpił jako pierwszy polski kwartet smyczkowy podczas obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w berlińskim Bundestagu. Zespół dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz wydał dwie płyty CD, zawierające kwartety smyczkowe Mozarta, Beethovena, Szymanowskiego i Debussy’ego.

Villu Veski
W latach 1980-85 studiował grę na saksofonie w Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru. W 1989 roku był uczestnikiem Letniej Akademii Konserwatorium Paryskiego doskonaląc swoją grę u profesora Claude’a Delangle. Od 1999 roku prowadzi klasę gry na saksofonie i wykłada improwizację w Akademii Kultury Viljandi Uniwersytetu w Tartu. Był wykładowcą kursów mistrzowskich w Niemczech, Norwegii i Nigerii. Jest członkiem Rady Estońskich Festiwali Muzycznych. W repertuarze artysty znajdują się utwory klasyczne na saksofon altowy oraz wiele kwartetów saksofonowych. Grając jazz, skłania się ku tradycyjnym stylom swingującym, etno-jazzowi i funky-groove. Villu Veski uczestniczył w nagraniach ośmiu płyt. Artysta jest również aktywnym kompozytorem; część jego utworów powstała na zamówienie telewizji.

Koncert odbędzie się we wtorek, 22 marca, o godz. 19.00. Zjazdy pod ziemię rozpoczną się o godz. 17.30. Bilety w cenie 50 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy) można rezerwować pod numerem telefonu: 32 271 40 77.