Placówka promująca zdrowie

03.03.2016

Przedszkole nr 27 w Zabrzu-Biskupicach otrzymało Certyfikat Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Mycie rąk, dbanie o porządek, posiłki zawierające owoce i warzywa, duża porcja ruchu, odpowiednia edukacja, to codzienność zabrzańskich dzieci. Zdobytą wiedzę przedszkolaki przekazują dalej – swoim rodzinom i rówieśnikom. Dzięki temu zwiększa się ilość osób, które wiedzą jak na co dzień dbać o zdrowie.

W dowód uznania za upowszechnianie pozytywnych wzorców przedszkole otrzymało Certyfikat, który został wręczony podczas uroczystego spotkania, 3 marca, w siedzibie placówki. Certyfikat jest ukoronowaniem pracy nauczycieli, koordynatorów promocji zdrowia.

– Czujemy się wyróżnieni i docenieni, ale również zobowiązani do dalszego wspierania rozwoju wychowanków – mówiła Małgorzata Turek, dyrektor przedszkola.

W programie uroczystości były występy dzieci i podsumowanie działań przedszkola zmierzających do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych, higienicznych, aktywności fizycznej oraz bezpieczeństwa. Najmłodsi przy pomocy opiekunów przygotowali wiele propozycji zdrowych potraw.

– Pragnę gorąco podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w realizację programu promocji zdrowia. Cieszę się, że mogłem obserwować dzieci, które prowadzą higieniczny styl życia i dają dobry wzór innym – mówił Jan Pawluch, zastępca prezydent Zabrza.

Warto wspomnieć, że Placówka uczestniczyła w projekcie od 2014 podejmując systemowe działania w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia. Przedszkole realizowało program "Z uśmiechem po zdrowie”. Tradycją stały się kolorowe dni tj. dzień „czerwony”, „pomarańczowy”, „zielony” czy „biały”. Również „Bal warzywek” organizowany zawsze w listopadzie wpisał się na stałe w tradycję przedszkola. Podczas realizacji projektu placówka uzyskała inne certyfikaty takie jak: „Szkoła czystych rąk”, czy Certyfikat „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowanej do małych dzieci ich rodziców, opiekunów i wychowawców” przy współorganizacji Szwajcarskiej firmy „Swiss contributions”.