Zabrze świętuje urodziny Janoscha

01.03.2016

Janosch, a właściwie Horst Eckert, pochodzący z Zabrza światowej sławy autor literatury dziecięcej, 11 marca obchodzi 85. urodziny. Z tej okazji miasto przygotowało szereg imprez poświęconych temu wybitnemu twórcy.

Świętowanie urodzin Janoscha zainaugurowała Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu „wJĘZYKkorzenie TOŻSAMOŚCI” (Sprachliche Wurzeln der Identität), Rozpoczęła się ona o godz. 9.30 w Łaźni Łańcuszkowej przy ul. Wolności 410. Poniżej w galerii można zobaczyć zdjęcia z konferencji.

Również w piątek (11 marca), w Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu zorganizowano wydarzenie pn. "Janosch fajer", w trakcie którego odbyła się projekcja filmu dokumentalnego TVP Katowice o Janoschu, a także spotkanie z laureatami nagrody "Cegły z Gazety im. Janoscha".

W sobotę (12 marca) odbyła się bezpłatna autokarowo-piesza wycieczka po Zabrzu „Śladami Janoscha”. Uczestników po naszym mieście oprowadzał Dariusz „Gryzok” Walerjański.

Dzisiaj (14 marca), o godz. 10.00, w Teatrze Nowym w Zabrzu odbyły się prezentacje teatralne „Janosch wśród dzieci” przygotowane przez przedszkolaków. W trakcie imprezy rozstrzygnięto konkurs plastyczny i literacki, a przedstawiciele władz samorządowych miasta przeczytali nagrodzone prace.

We wtorek i środę (15 i 16 marca), Teatr Nowy w Zabrzu zaprasza o godz. 10.00 na spektakl pt. „Idziemy po skarb”, który powstał na podstawie bajki Janoscha.

Pisarz urodził się 11 marca 1931 r. w Zabrzu. Mieszkał m. in. przy ulicy Piekarskiej, Wolności, Padlewskiego. Jest autorem popularnych na całym świecie książeczek dla dzieci o Misiu i Tygrysku, które przetłumaczono na ponad 30 języków, a szereg z nich wydano też w języku polskim. W 1970 r. wydał książkę o losach mieszkańców Górnego Śląska „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”. Janosch, choć jest pisarzem niemieckojęzycznym, o sobie mówi : "Czuję się Ślązakiem, to moja narodowość, to moja religia". Od 2011 jest Honorowym Obywatelem Zabrza – miasta, o którym pisał: „Tęsknię za domem, a gdy mówię dom, mam na myśli Zabrze. W mojej duszy wciąż jestem w Zabrzu.”

W załączeniu szczegółowy program Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej.