Arena Zabrze gotowa na przyjęcie 24 tysięcy kibiców

19.02.2016

Nowy stadion jest największą inwestycją kubaturową w historii Zabrza. To 57 tysięcy m2 powierzchni użytkowej, 5 kondygnacji i 30 m wysokości. Po raz pierwszy, na 105. Wielkich Derbach Śląska w najbliższą niedzielę na trybunach zasiądzie ponad 24 000 widzów. O skali zainteresowania stadionem zabrzańskich i śląskich rodzin najlepiej świadczy fakt, że bilety na inauguracyjny mecz rozeszły się w niespełna tydzień.

Stadion im. Ernesta Pohla robi imponujące wrażenie. Zarówno, gdy patrzy się na jego ażurową elewację, jak i rozpościerające się nad murawą trybuny. Będzie on nie tylko areną emocji sportowych, ale też przestrzenią aktywności kulturalnej, edukacyjnej czy rekreacyjnej. Planowane formy działalności to : koncerty plenerowe, kino plenerowe, zawody sportowe dla dzieci, młodzieży i rodzin (rowery, skatepark, dyscypliny sprawnościowe), konkursy edukacyjne, targi branżowe i niszowe. Znajdzie się tam Muzeum Sportu Zabrzańskiego, które umiejscowione będzie w pasażu od strony ul. Roosevelta. Formy działalności to wystawy stałe i czasowe, spotkania, konferencje, wycieczki edukacyjne i konkursy edukacyjne. Sala konferencyjna poziom pozwoli organizować konferencje, warsztaty i sympozja. Klub fitness to oferta dla osób aktywnych. W strefie Górnika Zabrze znajdzie się Sport Pub Górnik Zabrze i firmowy sklep sportowy Górnik/Adidas. Warto nadmienić także o Centrum Obsługi Kibica i Klubie Biznesowym.

Koszt budowy stadionu w przeliczeniu na jedno miejsce w porównaniu do innych obiektów w kraju wygląda następująco:
Gdańsk – 3 690 euro
Poznań – 3 974 euro
Warszawa – 6 615 euro
Wrocław – 4 208 euro
Zabrze – 2300 euro

– Kwota ta w przeliczeniu na jedno krzesełko jest o wiele niższa, niż w przypadku innych polskich stadionów budowanych na Euro 2012. A zabrzański obiekt nie odbiega od nich pod względem funkcjonalnym – podsumowuje Tadeusz Dębicki, prezes zarządu Spółki "Stadion w Zabrzu".

Historyczny stadion Górnika Zabrze według projektu słynnego, berlińskiego architekta prof. Gustawa Allingera oddano do użytku w 1934 roku. Najważniejszym przedwojennym wydarzeniem był rozegrany tu w 1935 roku mecz pomiędzy reprezentacjami polskiej i niemieckiej części Śląska. W latach 80. i 90. ubiegłego wieku przy ulicy Roosevelta 81 polska reprezentacja rozegrała siedem meczów międzypaństwowych, między innymi z takimi potęgami jak: Niemcy, Holandia i Francja. Na zbudowanym przed II wojną światową stadionie Górnik Zabrze czternaście razy świętował mistrzostwo kraju. Przez wiele lat obiekt przystosowany był do organizacji zawodów lekkoatletycznych. Najwybitniejszymi przedstawicielami sekcji lekkiej atletyki byli medaliści olimpijscy, mistrzowie oraz rekordziści świata i Europy: Halina Richter-Górecka, Józef Szmidt, Tadeusz Ślusarski, Zbigniew Jaremski, Jerzy Pietrzyk, Edward Sarul, Jerzy Chromik i Alfred Sosgórnik. W czerwcu 2005 roku stadionowi nadano imię legendarnego napastnika Górnika Zabrze, Ernesta Pohla.

Obiekt jest doskonale skomunikowany, dzięki położeniu niespełna 7 km od skrzyżowania autostrad A1 z A4 i w odległości kilkuset metrów od Drogowej Trasy Średnicowej. Samochodem, w ciągu zaledwie godziny można dotrzeć do trzech portów lotniczych: w Pyrzowicach, w Balicach i w Ostrawie.