Wręczono "Zabrzańskie Ateny"

15.02.2016

Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Andrzej Karbownik oraz firma Elzab S.A. to laureaci tegorocznej nagrody „Zabrzańskie Ateny”. To wyjątkowe wyróżnienie, które trafia do osób, instytucji i firm przyczyniających się do umacniania wizerunku Zabrza, jako ośrodka nauki i innowacyjnej gospodarki.

Gala, w trakcie której odbyło się wręczenie tego prestiżowego wyróżnienia, odbyła się 13 lutego w zabrzańskim Hotelu Diament.

Prof. Andrzej Karbownik urodził się 29 marca 1947 roku w Orzeszu. Studia wyższe ukończył na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej w Gliwicach i od początku jest związany z tą uczelnią. W latach 2002–2008 pełnił funkcję dziekana mieszczącego się w Zabrzu Wydziału Organizacji i Zarządzania. Od 2008 roku piastuje stanowisko rektora Politechniki Śląskiej. Był także zaangażowany w powstanie i rozwój Wydziału Inżynierii Biomedycznej w Zabrzu.

Firma Elzab S.A. powstała w 1969 roku jako Zakład Doświadczalny przy Zakładach Mechaniki Precyzyjnej "BŁONIE" z Warszawy. Zabrzański zakład był jedynym, który przetrwał zmiany polityczno-gospodarcze zapoczątkowane wyborami z 1989 r. W tym okresie rozpoczęto prace nad kasami komputerowymi. W 1998 r. akcje ELZAB S.A. zadebiutowały na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Przez ostatnie 15 lat ELZAB S.A. jest wiodącą firmą na rynku urządzeń fiskalnych w Polsce. Spółka produkuje również wagi elektroniczne, szuflady kasowe, sprawdzarki cen, drukarki etykiet oraz akcesoria do integracji systemów kasowych.

Galę, koncertem fortepianowym, uświetniła Aleksandra Mikulska, uczestniczka min. XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.