Jubileusz Zespołu Szkół nr 18

08.02.2016

6 lutego, w Teatrze Nowym w Zabrzu, odbyły się uroczyste obchody jubileuszu Zespołu Szkół nr 18 w Zabrzu, w tym 80-lecia Szkoły Podstawowej nr 35 oraz 20-lecia szkół plastycznych.

Była to okazja nie tylko do podsumowań i wspomnień, ale także do wspólnego świętowania. Podczas uroczystej gali uczniowie wraz z nauczycielami ZS nr 18 przedstawili przygotowany przez siebie spektakl „Jaś i Małgosia, czyli wszyscy mają talent.” Zaprezentowana została również historia i działalność szkoły oraz pokaz specjalizacji zabrzańskiego „Plastyka”. Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się byli i obecni uczniowie, nauczyciele, rodzice i przyjaciele „Plastyka”.

– 22 lata temu pomyśleliśmy, że skoro mamy szkołę muzyczną, to dlaczego nie stworzyć też szkoły plastycznej. Rozmowy były trudne. Wspierały nas w nich szkoły plastyczne ze Śląska i Bielska. Pomogły nam znaleźć w sobie odwagę do zrealizowania tych ambitnych planów – wspomina Małgorzata Mańka-Szulik, dziś prezydent Zabrza, wówczas dyrektor SP nr 35. – Z radością spoglądam dziś na to, że Liceum Sztuk Plastycznych stało się kuźnią talentów, zyskując uznanie poza granicami regionu i kraju.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się 1 lutego br., kiedy w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu otwarto wystawę poplenerowych prac uczniów ARTYSTYCZNY PEJZAŻ ZABRZA – II” .
W ubiegły piątek w Galerii Café Silesia otwarto wystawę prac nauczycieli przedmiotów artystycznych „ARTYSTYCZNY PEJZAŻ ZABRZA – I”.

Obecnie na Zespół Szkół nr 18 składają się trzy placówki. Najstarszą jest Szkoła Podstawowa nr 35, która powstała w 1936 roku, czyli w momencie poświęcenia nowego budynku. ZS nr 18 to Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych oraz Liceum Plastyczne. Pierwsza z wymienionych placówek to sześcioletnia szkoła odpowiadająca gimnazjum i liceum w jednym. Liceum Plastyczne to trzyletnia szkoła, przeznaczona dla absolwentów gimnazjum. Szkoły Plastyczne powstały w 1996 roku. Inicjatorami utworzenia liceum byli: ówczesna dyrektor szkoły, Małgorzata Mańka-Szulik oraz znany artysta, absolwent szkoły i późniejszy rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prof. Marian Oslislo. Liceum Plastyczne było pierwszą w Polsce szkołą prowadzoną przez samorząd. Przez 20 lat istnienia przewinęło się przez nie 916 uczniów, którzy zdobyli imponującą liczbę nagród w konkursach regionalnych, krajowych i międzynarodowych.