Wkrótce otwarcie nowej trasy w kopalni Guido

29.01.2016

4 lutego br. do użytku oddana zostanie nowa trasa w Zabytkowej Kopalni Guido. Poziom 355 to zupełnie nowa, nie udostępniana do tej pory część kopalni. Stanowi on obszar ściany wydobywczej nr 4, eksploatowanej w celach szkoleniowo-badawczych w drugiej połowie XX wieku.

Wyprawa na poziom 355 to górnicza szychta w pełnym ekwipunku. To trasa dla osób przygotowanych na spory wysiłek i solidną porcję wrażeń. Przed zjazdem do nieczynnego oddziału wydobywczego na poziomie 355 zwiedzający pobierać będą niezbędny ubiór ochronny: sztygarski strój, flanelową koszulę, gumioki, hełm oraz lampę z pokrowcem.

Na co będą mogli liczyć ci, którzy dotrą do poziomu 355? Czeka ich półtorej kilometra górniczych chodników, upady o nachyleniu od 15 do 25 stopni, wzniosy, zaniżenia i ciasne przejścia. Zwiedzającym towarzyszyć będą tu przenośniki zgrzebłowe, rurociągi do tłoczenia podsadzki i cała masa górniczej stali. Nad głową będzie można zobaczyć pyłowe zapory przeciwwybuchowe, które miały za zadanie chronić pozostałą część kopalni przed ewentualną eksplozją pyłu węglowego.

Punktem kulminacyjnym górniczej szychty na poziomie 355 będzie ciasne przejście przez ponad stumetrową ścianę węglową o nachyleniu -10 stopni. Strop w tym miejscu podtrzymują gęsto rozstawione stojaki Valent, na Śląsku popularnie zwane walenciokami. Pokład węgla znajduje się tu na wyciągnięcie ręki. Historycznie jest to ostatnie miejsce fedrunku w Kopalni Guido.

Zwiedzając poziom 355 trzeba będzie nastawić się na zetknięcie z głęboką ciszą i nieprzeniknioną ciemnością. Opuszczając ten poziom kopalni udadzą się na dworzec osobowy SO-1, gdzie w dalszą podróż zabierze ich podwieszana elektryczna kolejka.