Sztolnia Królowa Luiza: w dawnym Skansenie ruszył Karlik i maszyny górnicze

29.01.2016

W dawnym Skansenie Górniczym Królowa Luiza działają już niemal wszystkie maszyny górnicze, których pracę będą obserwować turyści odwiedzający Sztolnię Królowa Luiza. Zwiedzanie Skansenu to końcowa atrakcja pierwszej podziemnej trasy turystycznej w zabrzańskiej Sztolni.

Dawny skansen już w latach 90-tych ubiegłego stulecia gościł entuzjastów turystyki przemysłowej. Po rewitalizacji będzie prezentował oblicze górnictwa z lat 70-tych XX wieku dzięki pokazom działających maszyn górniczych, takich jak: strug ścianowy, wrębiarka, ładowarka zasięrzutna, kombajn ścianowy i chodnikowy. Jedną z głównych atrakcji będzie przejazd górniczą kolejką szynową oryginalnymi wagonikami do transportu ludzi, ciągniętymi przez lokomotywę akumulatorową typu Karlik. Kolejka poruszać się będzie po specjalnie przygotowanej trasie przekopami Skansenu.

Właśnie zakończył się remont wspominanych wyżej maszyn górniczych, w pełni sprawna jest również kolejka szynowa. Wyrobiska skansenu zostały odbudowane i zabezpieczone zgodnie z wymogami prawa górniczego. Przebudowano system wentylacji i wybrane chodniki, w tym przekop łączący Skansen z szybem „Wilhelmina" i pozostałą częścią Sztolni Królowa Luiza. Obecnie instalowane są tam liczne eksponaty i multimedia umożliwiające prowadzenie zajęć edukacyjnych i zapewniające dodatkowe atrakcje.

Rozruch Skansenu planowany jest na wiosnę br. Prezentowane atrakcje, to część podziemna, jednak na powierzchni również nie zabraknie ciekawych miejsc – przykładowo Parku 12C i Parku Techniki Wojskowej.