Zabrze ma swój udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International

15.12.2015

Siedem zabrzańskich placówek oświatowych przyłączyło się do organizowanego na całym świecie już po raz 16. Maratonu Pisania Listów Amnesty International. W ramach tej wyjątkowej akcji, w naszym mieście napisano w sumie prawie 5,5 tys. listów.

Od początku grudnia uczniowie mogli pisać listy w dziesięciu sprawach. Wśród bohaterów i bohaterek maratonu znalazła się m.in. Rania Albassi uprowadzona wraz z rodziną (w tym sześciorgiem dzieci) przez siły reżimu Baszara al-Asada w Syrii, kilkunastoletnie dziewczęta zmuszane do małżeństw w Burkina Faso, Waleed Abu Al-Khair skazany na 15 lat więzienia w Arabii Saudyjskiej za działania na rzecz praw człowieka czy Muhammad Bezkhanow z Uzbekistanu, skazany po zeznaniach wymuszonych torturami dziennikarz opozycyjnej gazety, więziony od 1999 roku.

W Zabrzu listy pisano w nst. placówkach oświatowych: Szkole Podstawowej nr 14, SP nr 15, Gimnazjum nr 12, G nr 16 oraz w Zespole Szkół nr 11, ZS nr 12 ZS nr 17. W większości szkół pisano listy w sobotę, lub w dni poprzedzające weekend.

Trzynasty już raz, w najbardziej klasycznej formie maratonu, przez 24 godziny, od sobotniego do niedzielnego popołudnia, pisano listy w ZSO nr 12 w Zabrzu –Rokitnicy. Maraton był tu okazją do spotkania się licznego grona absolwentów, którzy przy tej okazji wracają w mury swej dawnej szkoły.

Według dotychczas zebranych danych na całym świecie w ramach maratonu napisano ponad milion dwieście tysięcy listów, z czego ponad 270 tysięcy w Polsce. 5399 z nich pochodzi z Zabrza. Po naklejeniu znaczków poniosą wolność i nadzieję ofiarom łamania praw człowieka na całym świecie.

Więcej informacji na stronie www.amnesty.org.pl/maraton/