Filharmonia Zabrzańska obchodzi 65-lecie

23.11.2015

21 listopada, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, odbył się uroczysty koncert z okazji jubileuszu 65-lecia Filharmonii Zabrzańskiej. Uświetnił go światowej klasy pianista jazzowy Adam Makowicz.

W uroczystości wzięli udział min.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, poseł na Sejm RP prof. Marian Zembala.

– Od inaugurującego działalność koncertu w październiku 1950 roku, do czasów dzisiejszych, zespół przeszedł długą drogę. Drogę znaczoną nazwiskami muzyków, artystycznych szefów, wybitnych solistów i dyrygentów, przyjaciół, mecenasów kultury oraz zwykłych społeczników. Była to także droga kilkunastu tysięcy koncertów w kraju i na świecie – wspomina Sławomir Chrzanowski, dyrektor i dyrygent filharmonii, który piastuje tę funkcję od 25 lat.

Jednakże najczęściej i najchętniej muzycy wracają do Zabrza, do swojej publiczności, która towarzyszy im przez te wszystkie lata.
– Minione półwiecze dało Państwu – mam taką nadzieję – wiele wspaniałych przeżyć artystycznych, chwil wzruszenia, czasem osobistej refleksji. Jest naszym pragnieniem spotkać się z naszymi wiernymi słuchaczami w kolejnym jubileuszowym sezonie! Przychodźcie na nasze koncerty, zabierzcie swoje dzieci, powiedzcie swoim wnukom o istnieniu Muzyki, która zapewne potrafi nas połączyć – dodaje dyrektor Chrzanowski.

Podczas koncertu jubileuszowego zaprezentowała się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. W programie można było usłyszeć „Błękitną rapsodię” George’a Gershwina w wykonaniu świetnego pianisty jazzowego Adama Makowicza oraz historię orkiestry od początku jej powstania do czasów obecnych przedstawioną w muzycznych obrazach.