Światowy Dzień Rzucania Palenia

19.11.2015

Co roku w trzeci czwartek listopada w Polsce i na całym świecie instytucje państwowe, organizacje pozarządowe oraz media łączą się w budowaniu świadomości palaczy na temat tragicznych skutków palenia tytoniu.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest w Polsce od 1991 r. W tym samym dniu obchodzony jest również Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat POChP i poprawy opieki nad pacjentami. Głównymi czynnikami ryzyka tej choroby jest palenie tytoniu, zanieczyszczenie powietrza oraz działanie pyłu i substancji chemicznych w miejscu pracy.

W Polsce od lat prowadzone są długofalowe działania edukacyjne mające na celu budowanie świadomości społeczeństwa na temat negatywnego wpływu dymu papierosowego na organizm oraz motywowanie palaczy do zerwania z nałogiem.
Każdy palący w tym dniu zachęcany jest do zerwania z nałogiem palenia.Tak jak w przypadku innych uzależnień, pierwszym krokiem jest podjęcie świadomej decyzji o odstawieniu substancji uzależniającej.