Filharmonia Zabrzańska świętuje 65-lecie

13.11.2015

21 listopada, o godz. 17.00, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, odbędzie się uroczysty koncert z okazji jubileuszu 65-lecia Filharmonii Zabrzańskiej. Artyści zaprezentują różnorodne dzieła muzyczne – zarówno klasyczne, jak i te lżejsze, bardziej rozrywkowe.

– Od inaugurującego działalność koncertu w październiku 1950 roku, do czasów dzisiejszych, zespół przeszedł długą drogę. Drogę znaczoną nazwiskami muzyków, artystycznych szefów, wybitnych solistów i dyrygentów, przyjaciół, mecenasów kultury oraz zwykłych społeczników. Była to także droga kilkunastu tysięcy koncertów w w kraju i na świecie – wspomina Sławomir Chrzanowski, dyrektor i dyrygent filharmonii, który piastuje te funkcje od 25 lat.

Jednakże najczęściej i najchętniej muzycy wracają do Zabrza, do swojej publiczności, która towarzyszy im przez te wszystkie lata.
– Minione półwiecze dało Państwu – mam taką nadzieję – wiele wspaniałych przeżyć artystycznych, chwil wzruszenia, czasem osobistej refleksji. Jest naszym pragnieniem spotkać się z naszymi wiernymi słuchaczami w kolejnym jubileuszowym sezonie! Przychodźcie na nasze koncerty, zabierzcie swoje dzieci, powiedzcie swoim wnukom o istnieniu Muzyki, która zapewne potrafi nas połączyć – dodaje dyrektor Chrzanowski.

W jubileuszowym koncercie udział weźmie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, a przy fortepianie gościnnie zasiądzie znakomity pianista jazzowy Adam Makowicz. W programie usłyszymy Błękitną rapsodię George’a Gershwina oraz historię orkiestry w muzycznych obrazach.

Oprócz koncertu jubileuszowego filharmonicy zapraszają na:
– KONCERT ANDRZEJKOWY – 30 listopada, o godz. 18.30, w programie: gala operetki i musicalu.
– KONCERTY MIKOŁAJKOWE: 4 grudnia, o godz. 18.00, w programie: muzyka z filmów dla dzieci, muzyka świąteczna, gry i zabawy z nagrodami oraz gość specjalny: św. Mikołaj.
– KONCERT ADWENTOWY: 11 grudnia, o godz. 18.00, w programie: A. Vivaldi „Cztery pory roku”.
– KONCERTY ŚWIĄTECZNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY: 14 i 15 grudnia, o godz. 9.30 i 11.00, w programie: muzyka świąteczna, kolędy z różnych stron świat.
– KONCERTY ŚWIĄTECZNE: 17 i 18 grudnia, o godz. 18.00, w programie: przeboje musicalowe, piosenki świąteczne, kolędy ze świata.