Obchody Narodowego Święta Niepodległości

12.11.2015

11 listopada zorganizowane zostały miejskie obchody Święta Niepodległości. Jak co roku uroczystości rozpoczęły się na placu Warszawskim i zakończyły w kościele pw. św. Anny.
 

Na placu Warszawskim zgromadzili się samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji miejskich oraz mieszkańcy.
– 11 listopada, to symboliczna data nawiązująca do sukcesu rodaków walczących o powstanie Państwa Polskiego. To dzień upamiętniający solidarność narodową, gdy wszyscy patrioci z wielkim poświęceniem zabiegali o wolność Ojczyzny. Święto Niepodległości przypomina nam, że w 1918 roku politycy potrafili działać ponad podziałami partyjnymi i potrafili wznieść się powyżej różnic, sporów i podziałów dla wspólnego celu, jakim była Polska. Dzisiaj także szczególnie ważna jest ofiarność dla kraju postrzegana w wymiarze zgodnej współpracy na rzecz rozwoju dzielnic, naszego miasta oraz całego regionu – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, która otworzyła swoim przemówieniem obchody święta niepodległości.

Podczas trwania całych obchodów oprawą muzyczną zajmowała się Załogowa Orkiestra Dęta „Makoszowy” pod dyrekcją Henryka Mandrysza. W trakcie uroczystości zaprezentowana została etiuda artystyczna z cyklu "Szkicownik Polski" pt. "TELE-TORIUM", którą przygotowali artyści z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 pod kierownictwem Marii Popławskiej i Czesława Zdechlikiewicza.
Następnie uczestnicy przemaszerowali do kościoła św. Anny, gdzie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. W kościele można było usłyszeć Zabrzański Młodzieżowy Chór "Resonans con tutti" pod dyrekcją Waldemara Gałązki.
Ostatnim akcentem było złożenie kwiatów pod krzyżem na placu kościelnym.