Ars Cameralis w Zabrzu

09.11.2015

Już w najbliższy czwartek (12 listopada), zapraszamy na niezwykłe wydarzenie – koncert Jennie Abrahamson i Oliviera Heima w ramach Festiwalu Ars Cameralis, w niezwykłej przestrzeni industrialnej sali, na poziomie 9.60, w Szybie Maciej. Wydarzeniu towarzyszyć będą Dni Kuchni Skandynawskiej, które potrwają od 11 do 15 listopada.

Jennie Abrahamson śpiewa to, co jej leży na duszy i oprawia to w lekki i przyjemny indie-pop. Układa chwytliwe melodyjki i ma silny, czysty głos. Nordycką publiczność podbiła błyskawicznie, niewiele później zaczęła jeździć w trasy koncertowe po całym świecie. Przełomem w karierze Abrahamson była trasa koncertowa z jej idolem z dzieciństwa – Peterem Gabrielem.
Abrahamson pochodzi z Savar – małego, sennego miasteczka na północy Szwecji. W Savar ciągle jest jasno albo ciągle jest ciemno, jest też daleko od cywilizacji. Tereny te od lat inspirują szwedzkich artystów. Abrahamson przez lata grała w wielu lokalnych kapelach, solowo debiutowała w 2006 r. Od tamtej pory wydała cztery płyty, obsypane pozytywnymi recenzjami w Ameryce Północnej i Europie.
Muzyka Abrahamson silnie inspirowana jest różnorodnością lat osiemdziesiątych: dużo tam syntezatorów i brzdęków. Wyrazistość źródeł dźwięku artystka przedkłada jednak nad ich ilość, dbając o jakość nagrania i wykonania. Swoją muzykę zawsze komponuje na kalimbach.

(źródło: planetstereolive.wordpress.com)

Olivier Heim pochodzi z Holandii, urodził się w Stanach Zjednoczonych, wychował w Luksemburgu, a od 5 lat mieszka w Warszawie. Wraz z Misią Furtak i Thomasem Pettitem w Danii założyli tres.b, aby następnie przeprowadzić się do Polski. Efektem był Paszport Polityki, a potem Heim zadomowił się w Polsce i zaczął działać też w innych projektach: jako Anthony Chorale i wreszcie – pod swoim nazwiskiem. W listopadzie 2014 r. jego płyta została wydana przez Lado ABC w Polsce, a w grudniu 2015 r. w Wielkiej Brytanii. Wydarzenie przykuło uwagę takich medialnych gigantów jak: The Guardian, DIY Magazine, HUH Magazine i wiele innych.
Młody John Porter – bo tak określono młodego muzyka-expata – przerósł popularnością swojego odpowiednika. Gra senny, miejski surf pop z elementami chillwave’u, który dzięki swojej uniwersalności i lekkości rozbrzmiewać mógłby na dowolnej scenie na świecie, co udowodnił koncertując w ponad 10 krajach. Nie przesadza z instrumentami – gitarze, basowi i perkusji czasami tylko towarzyszy syntezator, choć podczas Ars Cameralis wystąpi solo.
Heim ma za sobą festiwale rangi The Great Escape, Reeperbahn, Primavera Sound Festival, Liverpool Sound City i Europavox; grał na jednej z scenie z Jamiem Lidellem, TV on the Radio czy The Astroids. Ze wszystkimi projektami nagrał już siedem płyt; na świecie kojarzony jest jako muzyk z Polski. W Katowicach wystąpi na wspólnym koncercie z Jennie Abrahamson.

(źródło: www.Uwolnijmuzyke.pl, www.heguarian.com)

Z okazji tego wydarzenia Szyb Maciej Restauracja & Bistro zaprasza na pięć dni z kuchnią skandynawską: od 11 do 15 listopada w eleganckich, postindustrialnych przestrzeniach restauracji w menu pojawi się m.in.: gravlax – królujący w całej Skandynawii, u nas podany z piklowanymi buraczkami; tradycyjna zupa blamka suppe – krem z kalafiora z chipsem; comber z jelenia – skandynawski król stołów podany z zapiekanką z selera, pasternaka i gruszki.

Wstęp: 30 zł (ulgowe)/ 40 zł
Bilety do nabycia: Biletomat.pl – bilety online, Ticketpro Polska,Ticketportal Polska oraz na miejscu w dniu koncertu.