Wspólny zakup się opłaca

05.11.2015

29 samorządów i 202 samorządowe jednostki z naszego regionu kupi po raz kolejny wspólnie prąd. Porozumienie w tej sprawie podpisali już w czerwcu w siedzibie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego w Katowicach włodarze śląskich i zagłębiowskich miast, powiatów i gmin oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego woj. śląskiego.

Rozstrzygnięty został właśnie przetarg, w wyniku którego spółka Tauron dostarczy śląskim miastom 445 GWh energii elektrycznej. Oszczędności z tego tytułu dla uczestników wspólnego zakupu to łącznie 11 mln złotych !

– Organizujemy przetarg po raz czwarty. To największy tego typu zakup hurtowy w Polsce. Ponownie pokazujemy, że nasze miasta potrafią współpracować przy realizacji takich dużych przedsięwzięć – mówi Małgorzata Mańka Szulik, Prezydent Zabrza, Przewodnicząca Zarządu GZM. – Pomimo zmian na rynku energii, widać, że wspólne działanie opłaca się nam wszystkim. Z uwagi na wolumen zakupu, osiągnęliśmy najlepsze ceny w kraju. To pokazuje, że droga, jaką wybraliśmy trzy lata temu była słuszna. Widać gołym okiem, że wspólne działanie opłaca się nam wszystkim.
Uczestnikami hurtowego zakupu energii, oprócz wszystkich 14 miast zrzeszonych w GZM-ie /Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze/, będą Będzin, Czeladź, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Powiaty Mikołowski i Zawierciański, Rydułtowy, Świerklaniec, Wojkowice, Wyry, Wielowieś i Zawiercie. Wśród podmiotów samorządowych znajdują się m.in. szpitale i ośrodki zdrowia, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i mieszkaniowe, instytucje kultury czy komendy miejskie Państwowej Straży Pożarnej. Do porozumienia dołączyło także 25 instytucji podległych marszałkowi województwa śląskiego.
– To cenna inicjatywa, która przynosi spore oszczędności – mówiła Małgorzata Mańka -Szulik – Dziś pokazujemy całemu krajowi, że na Śląsku potrafimy porozumieć się w celu uzyskania wymiernych korzyści.
W przetargu na grupowy zakup energii zgodnie z przewidywaniami wystartowali najwięksi „gracze” na rynku. Swoje oferty złożyły: Tauron Sprzedaż GZE, Energa Obrót S.A., Corrente oraz Enea S.A. Najdroższa oferta opiewała na kwotę ponad 114 mln złotych, natomiast najtańsza, złożona przez spółkę Tauron – 109,4 mln złotych brutto.
Zgodnie ze złożoną ofertą spółka Tauron dostarczy 445 GWh energii całej grupie za ponad 109 milionów złotych. Tymczasem wszystkie podmioty tworzące grupę zakupową zarezerwowały na ten cel ponad 139 mln złotych.

Porównując ceny energii zaoferowane przez TAURON na rok 2015 i rok 2016 wskazać należy, iż oszczędności dla wszystkich podmiotów biorących udział w wspólnym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę energii elektrycznej wynoszą około 11 mln PLN.
Oszczędności zostały wyliczone w oparciu o dane ilości MWh (szacunkowe) w poszczególnych grupach taryfowych w porównaniu do cen, które są aktualne w roku 2015 (czyli, które teraz płacą miasta), kierując się stawką za 1 MWh a nie ilością MWh, a to ze względu na fakt, iż ilości w latach 2015 i 2016 są różne.
Rozstrzygnięty przetarg szczegółowo precyzuje, ile prądu kupią poszczególne samorządy. I tak: najwięcej trafi do Katowic, Sosnowca oraz Gliwic. Jeśli chodzi o oszczędności, to Gliwicach jest to prawie 1,3 mln w Zabrzu – 700 tysięcy złotych, a w Piekarach, które dopiero co wróciły do GZM – 175 tysięcy złotych. Łącznie 11 milionów złotych zostaje w budżetach uczestników przetargu!
Inicjatorem grupowego zakupu energii elektrycznej był po raz kolejny Górnośląski Związek Metropolitalny. To on wziął na siebie ciężar organizacji wszystkich spotkań, rozmów i zbierania potrzebnych danych. W siedzibie związku odbyło się szereg spotkań, narad i konsultacji. Przygotowania do podpisania porozumienia trwały kilka miesięcy.
Zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych całą procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy porozumienia przeprowadziła gmina Zabrze. Górnośląski Związek Metropolitalny, który koordynował wszystkie przygotowania, udzielał liderowi wsparcia w organizacji przetargu. Został on ogłoszony w sierpniu. Umowa ze zwycięzcą zawarta zostanie na 12 miesięcy i obowiązywać będzie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r.
Przypomnijmy, że zainicjowane przez GZM Metropolitalne Centrum Zakupów Hurtowych – grupa zakupowa samorządów z terenu województwa śląskiego – w 2012 roku osiągnęło blisko 8 mln oszczędności z tytułu wspólnego przetargu na zakup energii elektrycznej. Wtedy porozumienie podpisało 20 samorządów i 41 pozostałych podmiotów, a wolumen wynosił 191 GWh. W roku 2013 wynik ten był jeszcze lepszy. Spółka Tauron dostarczyła ponad 291 GWh energii elektrycznej do 26 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 120 samorządowych spółek i instytucji. Oszczędności, jakie powstały w wyniku przetargu wyniosły ponad 13 mln złotych.
W roku 2014 ceny na rynku energii wzrosły, ale dzięki udziałowi w grupie zakupowej uczestnicy nie odczuli tak bardzo tych podwyżek. GZM zorganizował wtedy przetarg dla 27 samorządów i 162 samorządowych jednostek z naszego regionu na zakup 385 GWh energii elektrycznej.