Najlepsza Przestrzeń Publiczna

30.10.2015

Kopalnia Guido w Zabrzu zdobyła Grand Prix w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego. Wyróżnienie otrzymało także Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu.

 

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego to konkurs pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego. Jego celem jest promocja rozwoju i zmian jakościowych przestrzeni publicznej, wzrost aktywności społecznej i gospodarczej, podnoszenie świadomości społecznej w zakresie kształtowania przestrzeni, a także promocja projektantów tworzących wysokiej jakości rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne. Konkurs organizowany jest przez Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy z katowickimi oddziałami Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Na tegoroczną, 16 edycję konkursu zgłoszono 32 inwestycje zlokalizowane na terenie 24 gmin. Jury Konkursowe postanowiło przyznać dwie nagrody Grand Prix dla realizacji bardzo szczególnych, reprezentujących wszystkie kategorie. Zwycięzcy to Kopalnia Guido w Zabrzu i Muzeum Śląskie w Katowicach. Kopalnia Guido w Zabrzu (projektanci: Sylwia Płomecka, Arkadiusz Płomecki, Sebastian Borecki) otrzymała nagrodę za realizację unikatowego pomysłu upublicznienia, pokazania i wprowadzenia nowej funkcji obiektu użyteczności publicznej i przestrzeni ogólnodostępnej w przestrzeniach podziemnych kopalni.

Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii obiekt użyteczności publicznej otrzymało Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu (projektant: Krzysztof Gorgoń). Przyznano je za inwestycję dzięki której zarówno pacjenci, jak i pracownicy odczuwają komfort użytkowania na miarę obiektu służby zdrowia XXI wieku. Architektura dostosowana do funkcji, technologii i nowoczesnego wyposażenia, służąca pacjentom.

źródło: www.slaskie.pl