III Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu

23.10.2015

Dzisiaj, o godz. 19.00, rozpocznie się III Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu. Koncerty odbędą się m.in. w zabytkowej Kopalni Guido – 320 metrów pod ziemią. Dla melomanów będzie to prawdziwa muzyczna uczta. Usłyszą utwory patrona Festiwalu podczas wszystkich koncertów. Ważnym wydarzeniem będzie pierwsze polskie wykonanie „Koncertu na trąbkę i orkiestrę” Krzysztofa Pendereckiego w serii wykonań światowych. Zagra go węgierski trębacz Gabor Boldoczki, któremu kompozytor dedykował ten utwór.

„Koncert na trąbkę i orkiestrę” zostanie wykonany podczas finału, który odbędzie się 25 października w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Towarzysząca soliście Sinfonietta Cracovia zabrzmi tego wieczoru pod dyrekcją Jurka Dybała.

Z kolei koncert inauguracyjny, który zaplanowano na 23 października, odbędzie się już tradycyjnie w Sali K8, 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido. Będzie on swoistego rodzaju happeningiem – interaktywnym, premierowym przedstawieniem z udziałem publiczności, łączącym abstrakcyjną sztukę malarskiego akcjonizmu oraz body paintingu z tańcem współczesnym w wykonaniu kultowego Art Color Ballet. Wszystko to w harmonii z mistrzowską muzyką Krzysztofa Pendereckiego i Antonína Dvořáka, w kunsztownej interpretacji Shanghai Quartet z Nowego Jorku i francuskiego wirtuoza klarnetu – Michela Lethieca. Uznany w świecie muzyki klasycznej Shanghai Quartet dodatkowo podkreśli swoje orientalne korzenie wykonując aranżacje chińskich melodii ludowych ze swojej najnowszej bestsellerowej płyty. Jedną z inspiracji i niejako tematem przewodnim muzyczno – artystycznego performance będzie wystawa barwnych manuskryptów profesora Pendereckiego, które dzięki swej wyjątkowości, podobnie jak jego muzyka, są jego znakiem rozpoznawczym.

Również pod ziemią, tym razem w nastrojowej Sali Pomp, 24 października zabrzmią dźwięki niezwykłego instrumentu. Będzie to zrekonstruowana przez Sławomira Zubrzyckiego na podstawie projektu samego Leonarda da Vinci – viola organista – smyczkowy instrument klawiszowy mający w zamierzeniu twórcy zastąpić całą orkiestrę. Słuchacze będą mogli obejrzeć prezentację szkiców geniusza sprzed wieków oraz film obrazujący proces rekonstrukcji tego niesamowitego instrumentu. Zapowiada się prawdziwy muzyczny „Kod Leonarda da Vinci"!

Artyści światowego formatu – Gábor Boldoczki, Michel Lethiec, Shanghai Quartet, Sławomir Zubrzycki, Sinfonietta Cracovia, Art Color Ballet, a w wielkim finale – premiera Koncertu na trąbkę Krzysztofa Pendereckiego oraz widowisko ekwilibrystyczno-taneczne w wykonaniu artystów sztuki ruchu Teatru Ocelot do dźwięków słynnego Bolera Maurice’a Ravela. To wszystko czeka na Państwa w dniach 22-25 października w postindustrialnej scenerii zabytkowej architektury Zabrza – samego serca Śląska.

Więcej informacji na:
www.penderecki320.com
Facebook – Poziom320Festiwal
www.kopalniaguido.pl
www.dmit.com.pl