Muzeum zaprasza na wystawę

20.10.2015

„Historia medycyny w kilku odsłonach”, to tytuł kolejnej wystawy przygotowywanej przez Muzeum Miejskie w Zabrzu. Wystawa ta nie będzie próbą przedstawienia dziejów medycyny od czasów najdawniejszych po współczesne, a jedynie ukazaniem niektórych wątków historii lecznictwa poprzez spojrzenie na nie przez wybitnych lekarzy – specjalistów, uczonych oraz muzealników.

Zaprezentowane zostaną m.in.: książki medyczne z ubiegłych wieków oraz instrumenty medyczne z XVIII i XIX w. Jedną z odsłon stanowić będą karty zielników pochodzące z zasobów Zamku Królewskiego na Wawelu, a datowane na XVII, XVIII i XIX w. Towarzyszyć im będzie publikacja „Imago florae − spotkanie artysty i uczonego”. Te barwnie ilustrowane wizerunki kwiatów i roślin koneserzy i kolekcjonerzy będą mogli nie tylko podziwiać, ale i nabyć.

Kolejną odsłoną będą starodruki z imponującej kolekcji prof. Janusza Skalskiego, pasjonata historii medycyny, wybitnego polskiego kardiochirurga z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, którego książkę pt. „Mam odwagę mówić o cudzie” również będzie można kupić w czasie trwania wystawy.

Poznamy zabrzańskie szpitale w ikonografii (zdjęcia, pocztówki). Wśród eksponatów znajdzie się wiele dokumentów, książek, publikacji oraz instrumentów medycznych, pochodzących z prywatnej kolekcji dr. Daniela Sabata ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Nie zabraknie również wizerunków wybitnych śląskich medyków.

Będzie też można poznać wyposażenie dawnej sali operacyjnej, a także nieco bardziej współczesnej z lat 80. XX wieku, gdzie 30 lat temu przeprowadzano zabiegi chirurgiczne, w tym pierwsze operacje przeszczepów serca, dziś stanowiące jedne z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej medycyny. Obie sale sprowadzone zostały ze Śląskiego Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności w Ustroniu.

Wystawę będzie można oglądać od 27 października br. do 3 stycznia 2016 r.