Trwa XV Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej

13.10.2015

W Zabrzu trwa piętnasty, jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”.  Tegoroczna edycja tej wyjątkowej imprezy zapowiada się, jako jedno z najciekawszych wydarzeń artystycznych, nie tylko w naszym regionie. Festiwal tradycyjnie organizuje miasto oraz Teatr Nowy w Zabrzu.

Dobór spektakli nie jest przypadkowy. Zabrzański festiwal koncentruje się na jednym z nurtów współczesnego teatru. Wszystkie przedstawienia są realizacjami dramatów (polskich, jak i obcych) powstałych po 1989 roku. Ambicją organizatorów jest, aby festiwal spełniał postulat „lustra rzeczywistości” i pokazywał człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym i religijnym.

Tradycyjnie do udziału w festiwalu zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne. Przedstawienia odbywają się nie tylko na deskach Teatru Nowego w Zabrzu, ale także w obiektach postindustrialnych, charakterystycznych dla naszego regionu. Podczas czternastu poprzednich edycji festiwalu Zabrze gościło m.in. Teatr Studio i Teatr Polonia w Warszawie, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Nowy w Łodzi, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Rozmaitości w Warszawie, Teatr Stary w Krakowie, Teatr im. S. Jaracza w Łodzi, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr Polski w Bielsku – Białej, TR Warszawa, Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Teatr Wierszalin w Supraślu, Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem.

Festiwal ma charakter konkursowy. O nagrodach decyduje jury, któremu przewodniczy w tym roku Joanna Szczepkowska, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, pisarka i felietonistka. U jej boku zasiądą: Jan Bończa-Szabłowski, krytyk teatralny gazety „Rzeczpospolita” oraz Waldemar Zawodziński, reżyser, scenograf, wieloletni dyrektor artystyczny Teatru im. S. Jaracza w Łodzi.

Festiwal Dramaturgii Współczesnej oprócz spektakli konkursowych obfituje również w szereg imprez o charakterze edukacyjnym, m.in. warsztaty dramatopisarskie, spotkania autorskie, wystawy plastyczne, konkursy literackie, przeglądy spektakli Teatru Telewizji, prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne, miniaturki dramatu przeznaczone dla najmłodszego odbiorcy, czyli „Smykom rzeczywistość przedstawiona” oraz dyskusje widzów z twórcami przedstawień konkursowych.

Festiwal potrwa do 25 października.

Repertuar

16 października, piątek
godz. 19.00
Walentyn Rasputin „DEADLINE. W OSTATNIĄ GODZINĘ” reż. Wołodymyr Petriw, Akademicki Teatr Muzyczno-Dramatyczny w Równem, Ukraina (spektakl w języku ukraińskim)