Za nami Urodziny Miasta Zabrze 2015

25.09.2015

W ub. weekend (26-27 września) Zabrze świętowało 93. rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji.

W sobotę odbyły się Skarbnikowe Gody. Barwna parada przeszła ul. Wolności do parku im. Poległych Bohaterów. Poprowadził ją legendarny Skarbnik wraz z zabrzańską Górniczą Orkiestrą Dętą „Makoszowy”. Jak co roku w paradzie wzięli udział goście z polskich i zagranicznych miast partnerskich, dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli oraz szkół, grupy sportowe i taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy. Z pewnością wyjątkowym punktem w programie parady był przejazd starych samochodów, pojazdów militarnych, motocykli i zabytkowego tramwaju. Jak co roku podczas imprezy nie zabrakło konkursów z nagrodami, w tym na najpiękniejsze przebranie. Tegoroczna parada upłynęła pod hasłem: „Bajkowo, filmowo”, a zmagania uczestników i ich barwne kreacje oceniali widzowie.

Teren parku im. Poległych Bohaterów przy ul. Dubiela został tego dnia zarezerwowany dla rodzin. Program pikniku wypełniła bogata mieszanka muzyki, tradycji, nauki i rozrywki. Na dużej scenie wystąpili młodzi, zdolni zabrzańscy artyści, m.in. laureaci Zabrzańskiego Festiwalu Przedszkolaków „Igraszki” oraz Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. im. N. Kroczka. Dla dzieci przygotowano interaktywną bajkę „Mały Książę”, warsztaty artystyczne, programy edukacyjne na wesoło, pokazy szczudlarskie i sportowe z udziałem zawodników Górnika Zabrze. Dodatkowymi atrakcjami były stoiska edukacyjno-kulturalne oferujące ciekawe gry, zabawy oraz animacje twórcze. Odbyły się także targi aktywności obywatelskiej zorganizowane przez Forum Razem oraz Psitulowy kącik dla miłośników zwierząt.

Nie zabrakło też programu rozrywkowego, który rozpoczął się o godz. 16.00 występem Marka Piwowarczyka Trio – półfinalisty Mam Talent. Nst. zagrali: Radioaktywni, The Chance – finalistki programu X Factor oraz Bartek Słatyński. Gwiazdą wieczoru był zespół Myslovitz, a na zakończenie Pikniku Rodzinnego odbył się pokaz fajerwerków.
Także w sobotę, 26 września, w parku im. Rotmistrza Pileckiego odbył się Bieg ze Skarbnikiem. Nagrodą główną był weekend w Zakopanem.

W drugim dniu obchodów w kościele pw. św. Kamila odprawiona została uroczysta msza św. w intencji mieszkańców i Zabrza.

Natomiast o godz. 17.00 w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu rozpoczął się Koncert Galowy z okazji 93. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. Widownię DMiT wypełnił tłum gości. Na scenie zaprezentowała się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego oraz chór Resonans con tutti przygotowany przez Marię Kroczek, Arlenę Różycką-Gałązkę oraz Waldemara Gałązkę. W programie znalazły się najsłynniejsze utwory chóralne oraz muzyka Wojciecha Kilara.

Na widowni zasiedli m.in. przedstawiciele świata kultury i nauki, biznesu oraz delegacje miast zaprzyjaźnionych z Zabrzem. Koncert swoją obecnością zaszczycili m.in.: marszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, minister zdrowia prof. Marian Zembala, minister sprawiedliwości dr Borys Budka, senator Maria Pańczyk-Poździej, posłowie – Krystyna Szumilas, Tomasz Głogowski oraz Jan Kaźmierczak, radni na czele z przewodniczącym Rady Miasta Zabrze Marianem Czocharą oraz oczywiście licznie zgromadzeni mieszkańcy Zabrza.

Podczas koncertu nagrody w dziedzinie kultury otrzymali: Monika Burdyszek z Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych, Danuta Lewandowska, aktorka Teatru Nowego w Zabrzu oraz Waldemar Krawiec, muzyk, nauczyciel z PSM w Zabrzu. Wyróżnienia w zakresie przedsiębiorczości trafiły do firm Mostostal Zabrze i Zarys International Group. Zaś wyróżnienie w zakresie nauki i medycyny do prof. Jana Marciniaka, dyrektora Centrum Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.