Uroczystość nadania parkowi im. kard. Augusta Hlonda

17.09.2015

Imię kardynała Augusta Hlonda nadano parkowi usytuowanemu przy kościele Bożego Ciała w Kończycach. Wnioskowała o to Rada Dzielnicy Kończyce, Komisja Rady Miasta zajmująca się nazewnictwem zaopiniowała propozycję pozytywnie, a Rada Miasta Zabrze podjęła jednogłośnie stosowną uchwałę.

Park, który otrzymał imię pierwszego biskupa diecezji katowickiej, położony jest między ulicami Paderewskiego, Miłą i Olsztyńską.

Główna uroczystość nadania parkowi imienia kardynała Augusta Hlonda odbędzie się w najbliższy weekend – 19 i 20 września br. Zaprasza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, Rada Miasta Zabrze oraz Rada Dzielnicy Kończyce.

W sobotę, 19 września, o godz. 16.20, w parafii pw. Bożego Ciała w Zabrzu-Kończycach, odbędzie się wernisaż wystawy pt. "Życie i działalność kard. A. Hlonda".O godz. 16.30, w parku przy ul. Miłej w Zabrzu-Kończycach, odbędzie się Koncert Plenerowy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego i z towarzyszeniem solistów: Iwony Sochy (sopran), Adama Zdunikowskiego (tenor) i Adama Szerszenia (baryton).

Tego dnia, o godz.17.30 arcybiskup Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki, poświęci park. Władze miasta, przedstawiciele duchowieństwa oraz Rady Dzielnicy w Kończycach zasadzą dęby. Natomiast o godz. 18.00, odprawiona zostanie msza św. w kościele p.w. Bożego Ciała przy ul. Olsztyńskiej 5 w Zabrzu-Kończycach.

W niedzielę, 20 września, o godz. 15.30, odbędzie się Koncert Jubileuszowy, w trakcie którego wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Organizatorzy zapraszają do parku im. kardynała Augusta Hlonda przy ul. Miłej w Zabrzu-Kończycach.

Kardynał August Hlond w styczniu 1926 r. został pierwszym biskupem diecezji katowickiej, do której należą Kończyce. Pół roku później papież Pius XI mianował go prymasem Polski. W uzasadnieniu projektu uchwały zabrzańskiej RM o Kardynale napisano: „syn ziemi śląskiej, salezjanin, pierwszy biskup katowicki, prymas kościoła katolickiego w Polsce. Jeden z najwybitniejszych Polaków, prawdziwy przywódca duchowy Polski w latach 1926 – 1948."