"Zaszczep się wiedzą" przeciwko grypie

15.09.2015

Sezon szczepień przeciwko grypie w pełni. Czy jednak grypa to naprawdę groźna choroba, czy szczepionki skutecznie przed nią chronią i czy warto się szczepić? Te pytania zadaje sobie dziś wiele osób. To właśnie z myślą o nich rusza ogólnopolskaakcja społeczna „Zaszczep się wiedzą” promującą rzetelne źródła wiedzy.

Medycyna na temat grypy wypowiada się jednoznacznie – to bardzo niebezpieczna dla zdrowia choroba. – Szczególnie groźne są powikłania wywołane tym wirusem. Zapalenia płuc, mięśni, czy zaostrzenie się choroby przewlekłej, takiej jak cukrzyca, czy astma to tylko jedne z nich– mówi internista dr Leszek Cichoń z Przychodni "Południe" w Częstochowie. Wg danych rocznie w Polsce na grypę choruje ok. 3 mln ludzi. W wyniku powikłań umiera nawet do kilku tysięcy

Od kilku lat samorządy, także śląskie, coraz częściej organizują akcje bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Z uwagi na to, że grupą szczególnie narażoną na powikłania pogrypowe są osoby powyżej 65 roku życia są one skierowane właśnie do seniorów.

Walkę z wirusem grypy na Śląsku od wielu lat prowadzi dr Leszek Cichoń – Z roku na rok wzrasta liczba osób korzystających z tego typu akcji. Liczba szczepień jest jednak nadal zbyt niska. To kropla w morzu potrzeb – mówi dr Leszek Cichoń. Jego zdaniem wciąż brak jest też świadomości jak groźne są powikłania pogrypowe i, że szczepiąc się można im skutecznie zapobiegać.

Właśnie walkę z tą niewiedzą zapowiadają organizatorzy ogólnopolskiej akcji społecznej „Zaszczep się Wiedzą”, która rusza już wkrótce. Głównym jej celem jest promocja rzetelnej wiedzy z zakresu wakcynologii, czyli nauki zajmującej się szczepieniami ochronnymi. Ważnym elementem akcji będzie przyjazna strona internetowa, na której będzie można zapoznać się z najważniejszymi faktami o chorobach, którym można zapobiec szczepiąc się.

Akcję odbywa się pod patronatem merytorycznym: Polskiego Towarzystwa Higienicznego, Prezesa Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, Prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Prezesa Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Fundacji Rozwoju Pediatrii.