Fortum przyznało 95 stypendiów dla śląskich dzieci

03.09.2015

W ramach czwartej edycji programu Fortum dla Śląskich Dzieci, który umożliwia młodym mieszkańcom Śląska rozwój talentów, pasji oraz zainteresowań, Fortum przyznało najbardziej zaangażowanym uczestnikom 95 indywidualnych stypendiów. Celem projektu, realizowanego przy udziale Fundacji Pomocy Dzieciom Ulica, jest wsparcie zabrzańskiej i bytomskiej młodzieży, będącej często w trudnej sytuacji życiowej, w realizacji marzeń. Akcja została objęta honorowymi patronatami Prezydentów Miast Bytomia i Zabrza.

W pierwszym etapie tegorocznej edycji programu Fortum dla Śląskich Dzieci wzięło udział 150 młodych osób w wieku od 11 do 15 lat. Dzieci i młodzież uczestniczyły między innymi w cyklicznych, grupowych warsztatach dziennikarskich, fotograficznych, teatralnych, tanecznych, rysunkowych oraz hiphopowych. Ponadto, w ramach prowadzonej akcji, młodzi ludzie mogli spotkać się ze znanymi Ślązakami, którzy opowiadali o ścieżkach swoich karier i uświadamiali, jak wiele można dokonać, dzięki konsekwencji w dążeniu do celu.

– Zakończenie pierwszego etapu naszego programu zawsze stawia nas przed trudnym wyborem – musimy zdecydować, które z tych wspaniałych, pełnych pasji, młodych osób powinny zostać nagrodzone indywidualnymi stypendiami. Właśnie dlatego mimo, że początkowo planowaliśmy przyznać w tym roku 40 tego rodzaju wyróżnień, podjęliśmy decyzję o zwiększeniu ich liczby do 65. Ponadto będziemy kontynuować 30 stypendiów z ubiegłego roku. W sumie w specjalnie dedykowanych zajęciach będzie brało udział 95 osób – mówi Izabela Van den Bossche z komunikacji korporacyjnej Fortum.

Drugi etap programu Fortum dla Śląskich Dzieci potrwa od września 2015 r. do marca 2016 r. W jego ramach młodzi ludzie będą mogli uczestniczyć w warsztatach tematycznych, które pozwolą na dalsze rozwijanie pasji. Każda z nagrodzonych osób będzie mogła zadeklarować udział w jednym, podstawowym warsztacie. Ponadto najbardziej ambitni i sumienni stypendyści będą mogli uczestniczyć w dwóch dodatkowych warsztatach, pod warunkiem regularnego udziału w podstawowych zajęciach.

– Program Fortum dla Śląskich Dzieci stanowi realną długoterminową pomoc dla ambitnych młodych Ślązaków. Staramy się rozbudzać dziecięce pasje i pokazywać im jak wiele mogą osiągnąć dzięki swojej determinacji i zaangażowaniu. Indywidualne stypendia mają dodatkowo zmotywować najbardziej ambitnych młodych ludzi i utwierdzać ich w przekonaniu, że realizacja marzeń jest możliwa – mówi Adrian Kowalski, prezes Fundacji Pomocy Dzieciom Ulica, która jest partnerem projektu.

Program Fortum dla Śląskich Dzieci realizowany jest od 2012 r. Dotychczas wzięło w nim udział łącznie 515 dzieci, z których 222 nagrodzono indywidualnymi stypendiami. Tegoroczna edycja programu została objęta honorowymi patronatami przez prezydent Zabrza, Małgorzatę Mańkę-Szulik oraz prezydenta Bytomia, Damiana Bartylę.