Skarnikowe Gody 2015

20.08.2015

1 października br. przypadnie 93. rocznica nadania Zabrzu praw miejskich. Tak dostojny jubileusz należy godnie uczcić. Miejski Ośrodek Kultury oraz Urząd Miejski w Zabrzu zapraszają z tej okazji na Skarbnikowe Gody.

Jest to impreza z bogatą, wieloletnią tradycją, organizowana cyklicznie w ramach obchodów Święta Miasta. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

W tym roku Skarbnikowe Gody odbędą się 26 września. Imprezę zainauguruje barwna parada, która ruszy ulicami miasta o godz. 11.00. Poprowadzi ją legendarny Skarbnik wraz z zabrzańską Górniczą Orkiestrą Dętą „Makoszowy”, wykonującą tradycyjny repertuar. W paradzie wezmą też udział goście z polskich i zagranicznych miast partnerskich, dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli oraz szkół, grupy sportowe i taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy. Jedną z największych atrakcji parady stanowić będzie przejazd starych samochodów, pojazdów militarnych, motocykli i zabytkowego tramwaju.

Jak co roku podczas imprezy nie zabraknie konkursów z nagrodami, w tym na najpiękniejsze przebranie. Tegoroczna parada upłynie pod hasłem: „Bajkowo, filmowo”. Zmagania uczestników i ich barwne kreacje ocenią widzowie.

Teren parku im. Poległych Bohaterów, w centrum miasta, zostanie tego dnia zarezerwowany dla rodzin. Program pikniku wypełni bogata mieszanka muzyki, tradycji, nauki i rozrywki. Na dużej scenie wystąpią młodzi, zdolni zabrzańscy artyści, m.in. laureaci Zabrzańskiego Festiwalu Przedszkolaków „Igraszki” oraz Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. im. N. Kroczka. Dla dzieci przygotowano interaktywną bajkę „Mały Książę”, warsztaty artystyczne, programy edukacyjne na wesoło, pokazy szczudlarskie i sportowe z udziałem zawodników Górnika Zabrze. Dodatkowymi atrakcjami będą stoiska edukacyjno-kulturalne oferujące ciekawe gry, zabawy oraz animacje twórcze. Odbędą się także targi aktywności obywatelskiej zorganizowane przez Forum Razem oraz Psitulowy kącik dla miłośników zwierząt.

Dorosłą publiczność powinien zainteresować program rozrywkowy, w którym znajda się m.in. występy nst. zespołów: The Chance – finalista programu X Factor, Marek Piowczyk Trio – półfinalista Mam Talent, Bartek Słatyński, zespół Radiooaktywni – prezentujący przeboje muzyki polskiej i światowej w nowych aranżacjach. Najwięcej widzów przyciągnie zapewne występ gwiazdy wieczoru – zespołu Myslovitz.