Dobre informacje dla rowerzystów

30.07.2015

Na ul. Roosevelta, od skrzyżowania z ul. Piłsudskiego aż do ronda przy granicy z Gliwicami, powstała 1100 – metrowa trasa rowerowa, zbudowana w tzw. systemie szwajcarskim.

Ścieżka, po obu stronach jezdni została oznaczona czerwonymi pasami przy krawędziach drogi. Podobny sposób stosowany jest w wielu krajach Europy, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii. Wyznaczono też przejścia dla pieszych z wydzieloną wysepką. Specjalne, poziomie i pionowe oznaczenia sprawią, że kierowcy nie pomylą ścieżki z dodatkowymi miejscami parkingowymi. Koszt budowy trasy wyniósł 50 tys. zł.

Ale to nie koniec inwestycji rowerowych w mieście. Miejski Zarząd Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu zapewnia, że w najbliższej przyszłości ścieżka zostanie przedłużona i poprowadzona najprawdopodobniej chodnikiem po stronie stadionu Górnika w stronę ul. de Gaulle’a. Ponadto w planach jest stworzenie trasy rowerowej przy ul. Lompy, która pobiegnie do ul. Skargi w stronę DTŚ-ki.

MZDiI zaplanował też wymalowanie w czerwonych barwach przejazdów dla rowerów wzdłuż Alei Korfantego – wszędzie tam, gdzie są ronda. Zostaną również wytyczone przejazdy dla rowerów przez ul. Krakowską w rejonie dworca autobusowego przy skrzyżowaniu z ul. Ofiar Katynia.