Honorowy Dawca Energii Fortum

29.07.2015

Mija trzeci miesiąc od startu akcji Honorowy Dawca Energii Fortum, programu zachęcającego do aktywności fizycznej, a przez to pomocy potrzebującym z Bytomia, Częstochowy, Płocka, Wrocławia i Zabrza. Między 25 kwietnia a 25 lipca w akcji wzięło udział łącznie ponad 4 300 osób, które przemierzyły całkowity dystans 411 tysięcy kilometrów.

Przez trzy miesiące trwania programu uczestnicy biegając, jeżdżąc na rowerze i uprawiając nordic walking wytworzyli ponad 21 mln watogodzin (21 MWh) energii. Taka ilość energii pozwoliłaby samochodowi elektrycznemu na przejechanie około 150 000 kilometrów, a żarówka o mocy 60 W mogłaby dzięki niej świecić bez przerwy przez ponad 40 lat.
– Po raz pierwszy w trzyletniej historii naszej akcji udało nam się przekroczyć barierę 20 mln watogodzin! Było to możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców wszystkich miast. Łącznie w ciągu trzech miesięcy trwania programu uczestnicy uruchamiali aplikację ponad 48 tysięcy razy, czyli średnio 541 razy dziennie. Nasza akcja potrwa do 30 września, liczymy więc na jeszcze więcej pozytywnej energii – mówi Daria Sulgostowska, koordynatorka akcji Honorowy Dawca Energii Fortum.
W klasyfikacji ogólnej, w której sumowana jest energia uzyskana poprzez bieganie, jazdę na rowerze i spacery nordic walking, prowadzi Bytom, wyprzedzając Częstochowę. Na trzecim miejscu sklasyfikowane jest Zabrze, a tabelę zamykają Wrocław oraz Płock.

Klasyfikacja ogólna po trzech miesiącach akcji wygląda następująco:
1. Bytom – 120 743 km – 6 753 114 Wh,
2. Częstochowa – 133 506 km – 6 174 153 Wh,
3. Zabrze – 112 496 km – 5 365 657 Wh,
4. Wrocław –23 422 km – 1 288 493 Wh,
5. Płock – 21 153 km – 978 044 Wh.

Liderzy klasyfikacji miast z podziałem na poszczególne dyscypliny:
1. bieganie – Bytom – 44 243 km – 3 777 885 Wh,
2. jazda na rowerze – Częstochowa – 93 365 km – 3 253 665 Wh,
3. nordic walking – Zabrze – 17 745 km – 1 126 805 Wh.

W pierwszej dziesiątce najlepszych indywidualnych uczestników znajduje się 5 honorowych dawców energii z Częstochowy, 4 z Zabrza, a także 1 z Wrocławia.

HDEF to inicjatywa pozwalająca na wspieranie potrzebujących poprzez aktywności fizyczne, takie jak bieganie, jazda na rowerze czy nordic walking. Udział w akcji jest bezpłatny i wymaga jedynie ściągnięcia prostej w obsłudze aplikacji mobilnej. Darmowa aplikacja mierząca aktywność fizyczną zamieniać będzie kilometry na energię. Z kolei ilość energii przełoży się na realną pomoc finansową dla organizacji charytatywnych w poszczególnych lokalizacjach. Ważne jest, że nie tylko mieszkańcy powyższych miast mogą ruszać się i pomagać – może to zrobić każdy, musi tylko wybrać w aplikacji miasto, które chce wspierać.

Beneficjentem akcji w Zabrzu jest Fundacja TWÓJ EVEREST, której celem jest wspieranie osób niepełnosprawnych. Fundusze zdobyte w programie HDEF zostaną przeznaczone na zorganizowanie warsztatów międzypokoleniowych dla młodzieży i seniorów, doposażenie zajęć warsztatowych, a także promowanie postawy fair play w sporcie. Środki otrzymane w wyniku projektu zostaną przeznaczone na zorganizowanie warsztatów międzypokoleniowych dla młodzieży i seniorów oraz doposażenie fundacji w niezbędny sprzęt i materiały na zajęcia na zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży oraz seniorów. Wykorzystamy je również aby promować postawę fair play poprzez organizację różnych imprez i akcji promocyjnych.

Fundacja „TWÓJ EVEREST” to organizacja, która powstała z głębokiego przekonania, że każdy niezależnie od swojego wieku, stanu zdrowia, sytuacji rodzinnej czy miejsca w którym żyje powinien realizować swoje marzenia, wyznaczać sobie dalekosiężne cele i je osiągać. Realizuje różnorodne działania: edukacyjne, kulturalne, sportowe i wychowawcze, których głównym celem jest pokazywanie podopiecznym, że warto przekraczać samego siebie i swoje ograniczenia aby osiągać zaplanowane cele. Fundacja wspiera podopiecznych w realizacji celów poprzez organizację warsztatów, zawodów , turniejów, spotkań ze znanymi osobami, konkursów dla młodzieży i doroslych. Pomagamy młodym ludziom znaleźć autorytety, które ukształtują ich charakter i wskażą odpowiedni kierunek w dorosłym życiu.