Radioaktywne urządzenie odnalezione

24.07.2015

Odnaleziony został gammamat TIF – urządzenie zawierającego promieniotwórczy iryd, którego zaginięcie zgłosili policji 15 lipca pracownicy firmy budowlanej wykonującej m.in. prace przy ul. Reymonta w Zabrzu.

Gammamat znalazł się ostatecznie w Gliwicach, gdzie pracownicy firmy budowlanej prowadzili tego dnia równolegle prace. Wielokrotnie przemieszczali się między budowami, a zaginięcie zgłosili tam, gdzie zauważyli brak urządzenia. Jak ustaliła policja, 74-letni mężczyzna w dniu zagubienia przechodząc ul. Wyspiańskiego odnalazł urządzenie zasypane piaskiem. Mężczyzna zbierał elementy metalowe, by sprzedać je na złomowisku. Nie wiedział, czym jest znalezione urządzenie, więc schował je w pobliskich zaroślach. Dopiero w poniedziałek, 20 lipca, dowiedział się, że to poszukiwany gammamat i zgłosił sprawę policji. Firma wywiązała się z obietnicy i wypłaciła mu nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych. 

Pojemnik jest nienaruszony, nie stanowił więc zagrożenia. Jednak gdyby został otwarty lub uszkodzony, jego zawartość mogłaby być niebezpieczna dla życia i zdrowia.

Gammamat TIF to przyrząd, który służy do badań radiograficznych. Ma 20 cm długości, 15 cm wysokości i 10 cm szerokości. Waży około 16 kg. Jest obudowany blachą z oznaczeniem informującym, że w jego wnętrzu znajduje się materiał promieniotwórczy.