Konferencja w Fortum Zabrze SA

23.07.2015

22 lipca, w siedzibie Fortum Zabrze SA, odbyła się konferencja pn. „Nowa elektrociepłownia Fortum – Inwestycja i przyszłość”. W spotkaniu wzięli udział m.in. prezes zarządu Fortum Zabrze SA Piotr Górnik oraz Marek Szołtysek – śląski pisarz, dziennikarz, historyk, autor książek związanych z kulturą i kuchnią śląską. Szołtysek poprowadził konferencję w gwarze śląskiej. Wraz z prezesem Górnikiem przybliżyli szczegóły inwestycji, którą Fortum realizuje na terenie Zabrza.

Firma buduje w Zabrzu wielopaliwową elektrociepłownię produkującą ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu. Całkowita wartość inwestycji wyniesie około 200 milionów EURO (ok. 870 milionów złotych). Zgodnie z planem, nowy zakład zostanie oddany do eksploatacji w 2018 roku i będzie zaopatrywał w ciepło sieciowe blisko 70 tysięcy gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu.

Nowa elektrociepłownia będzie zasilana przede wszystkim węglem i paliwem alternatywnym (RDF – Refuse Derived Fuel) z możliwością spalania biomasy oraz miksu tych trzech paliw. Paliwo alternatywne będzie pozyskiwane od lokalnych dostawców. Nowa elektrownia zastąpi wyeksploatowane już jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w zakładach Fortum w Zabrzu i Bytomiu. Inwestycja nie tylko poprawi efektywność zabrzańskiej elektrociepłowni, ale wpłynie też w znaczący sposób na ograniczenie emisji CO2 i innych substancji.

Fortum działa w Polsce od 2003 r. Do firmy należą obecnie cztery elektrociepłownie (w Bytomiu, Częstochowie, Świebodzicach i Zabrzu) wytwarzające ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu oraz ponad 800 kilometrów sieci ciepłowniczej, dostarczającej ciepło do 360 tysięcy gospodarstw domowych w Płocku, Wrocławiu, Częstochowie, Zabrzu i Bytomiu. Całkowite możliwości produkcyjne Fortum w Polsce wynoszą ponad 200 MW (energia elektryczna) i 1 100 MW (ciepło). W Polsce Fortum zatrudnia blisko 600 pracowników.

W załaczeniu materiały z konferencji.