Zabrze przestrzenią rozwoju

Przed nami kolejny etap modernizacji torowisk

15.07.2015

W najbliższą sobotę, 18 lipca, rozpoczną się prace modernizacyjne torowisk tramwajowych w Zabrzu. Remont obejmie torowiska położone wzdłuż ulic: Lutra, Brysza, Wolności i Bytomskiej. To ostatnie tak duże zadanie w realizowanym projekcie pn. „Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą – etap II” realizowanym przez Tramwaje Śląskie S.A., współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Projekt obejmuje modernizację torowisk tramwajowych w głównych miastach Aglomeracji Górnośląskiej, a także zakup i modernizację taboru tramwajowego. Całkowity przewidywany koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 680 mln zł netto.

– Warto przypomnieć, że w naszym mieście zmodernizowano już częściowo torowiska w ciągach ulic: Bytomskiej, 3 Maja i Wolności, a z efektów tych prac korzystają dzisiaj zarówno podróżujący tramwajami, jak i kierowcy, bo przecież poprawiła się cała infrastruktura drogowa na tych odcinkach – stwierdziła podczas konferencji dotyczącej modernizacji torowisk Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Spotkanie odbyło się 15 lipca w zabrzańskim Ratuszu, a uczestniczyli w nim także m.in.: Bolesław Knapik – członek zarządu, dyrektor inwestycji i infrastruktury w Tramwaje Śląskie SA, Kazimierz Ladziński – dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej oraz Jarosław Szmitka – dyrektor Oddziału Budownictwa Inżynieryjnego Skanska w Katowicach.

Tym razem roboty prowadzone będą w Biskupicach i w centrum miasta – w okolicy pl. Krakowskiego. Zmodernizowane zostanie torowisko tramwajowe przy ul. Bytomskiej na odcinku od ul. Bolesława Chrobrego do ul. Młyńskiej, a także wzdłuż ulic: Marcina Lutra, Plac Krakowski, Wiktora Brysza i Wolności.

Inwestycję, na zlecenie Tramwajów Śląskich S.A., zrealizuje firma Skanska SA. Łączna wartość obu zadań to ponad 20 mln zł netto.
Prace remontowe obejmą m.in. modernizację blisko 3,5 km torowisk. Zostanie zastosowana nowoczesna technologia tzw. „szyny pływającej”, która pozwoli zmniejszyć hałas przejeżdżających tramwajów. Poza tym, prace obejmą także nawierzchnię przy torowisku oraz roboty kanalizacyjne i przebudowę gazociągu.

– Dzięki modernizacji zwiększy się komfort podróży i bezpieczeństwo pasażerów korzystających z komunikacji tramwajowej, która stanie się sprawniejsza i bardziej niezawodna – stwierdził podczas konferencji dotyczącej modernizacji torowisk Bolesław Knapik, członek zarządu, dyrektor inwestycji i infrastruktur w Tramwaje Śląskie SA. – Skorzystają też mieszkańcy, bo zmniejszy się natężenie hałasu i wibracji. Na pewno to nie koniec tego typu inwestycji w Zabrzu. Mamy nadzieje na pozyskanie środków na realizację zadań infrastrukturalnych w kolejnej perspektywie unijnej. Jednocześnie, w związku z utrudnieniami komunikacyjnymi, wynikającymi z prac modernizacyjnych, prosimy użytkowników dróg o wyrozumiałość i dostosowanie się do wprowadzonych zmian w organizacji ruchu.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej w związku z rozpoczęciem prac modernizacyjnych w Zabrzu:
18 – 19.07. 2015 r.
• linia nr 3 – obsługiwana będzie autobusową komunikacją zastępczą,
• linia nr 5 – obsługiwana będzie autobusową komunikacją zastępczą w relacji: "Zabrze Biskupice" – "Zabrze Zaborze Pętla".
• na odcinku: ”Gliwice Zajezdnia” – “Zabrze Plac Wolności” kursować będą wagony dwukierunkowe.

Od 20.07. 2015 r.
• linia nr 3 – wprowadzona zostanie relacja: "Zabrze Zaborze Pętla" – "Zabrze Mikulczyce Pętla",
• linia nr 5 – nastąpi przywrócenie stałej relacji: "Zabrze Zaborze Pętla" – "Bytom Plac Sikorskiego",
• linia nr 9 – z kierunku Katowic trasa skierowana zostanie do przystanku "Bytom Plac Sikorskiego", wprowadzone zostaną korekty godzin odjazdów w godzinach nocnych,
• linia nr 17 – uruchomiona zostanie na trasie: "Bytom Plac Sikorskiego" – "Ruda Śląska Chebzie Pętla"
• linia nr 30 – linia kursować będzie tylko w dni robocze szkolne, wprowadzone zostaną korekty godzin odjazdów,
• linia nr 46 – uruchomiona zostanie na trasie: "Bytom Politechnika Śląska" – "Bytom Plac Sikorskiego"’
• linia nr 49 – uruchomiona zostanie na trasie: "Bytom Stroszek Zajezdnia" – "Bytom Plac Sikorskiego".
 

Od 20.07. 2015 r. zawieszone zostanie funkcjonowanie linii nr 39, ponadto w celu zapewnienia możliwości przejazdu na skróconej trasie linii nr 3, uruchomiona zostanie linia autobusowej komunikacji zastępczej oznaczona jako T-3, która kursować będzie na trasie: "Zabrze Goethego" – "Zabrze Makoszowy Pętla"

Utrudnienia drogowe:
Z piątku na sobotę, tj. z 17 na 18 lipca, w godzinach nocnych rozpoczęte zostaną prace związane z remontem torowisk tramwajowych w ciągu niżej wymienionych ulic:
• ul. Lutra – ul. Brysza: nastąpi całkowite wyłączenie z ruchu kołowego tych ulic,
z wyjątkiem dojazdu pojazdów budowy i dojazdu do okolicznych posesji i placówek handlowo-usługowych;
• ul. Wolności: na odcinku od skrzyżowania z ul. Średnią do rejonu wydzielonego torowiska przy Browarze, wprowadzony będzie jeden kierunek ruchu od skrzyżowania
z ul. Stalmacha w kierunku Katowic. Ruch pojazdów od strony Katowic poprowadzony będzie od ul. Wolności w al. Monte Cassino i dalej ulicami 3 Maja i Roosevelta;
• ul. Bytomska: na odcinku od ul. Młyńskiej do ul. Chrobrego i od ul. Drzymały do
ul. Zamkowej, prace w ciągu ul. Bytomskiej prowadzone będą przy utrzymaniu ruchu dwukierunkowego i wahadłowym sterowaniu ruchem przez sygnalizację świetlną.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji publicznej na terenie miasta Zabrze w związku z rozpoczęciem prac modernizacyjnych w obrębie torowisk tramwajowych:

Od dnia 20.07.2015 r. zostanie zmieniona trasa kursowania autobusów linii nr 111 i 280. I tak od strony Biskupic autobusy będą kursowały ulicą Stalmacha następnie Wolności do Placu Dworcowego i dalej do dworca autobusowego przy ul. Goethego. Natomiast do Biskupic linie zostaną skierowane z dworca autobusowego na Plac Dworcowy a następnie w ul. Dworcową i dalej poprzez Plac Wolności w ul. Powstańców Śląskich, Religi i Bytomską.
Z obsługi zostaną wyłączone przystanki na Placu Krakowskim. Z kolei na ul. Powstańców Śląskich vis a vis budynku Urzędu Miasta zostanie uruchomiony tymczasowy przystanek autobusowy.

Również od dnia 02.07.2015 r. zostaną zmienione trasy linii nr 6, 89, 234, 840, 840N i 870. Z dworca autobusowego omawiane linie będą kursować ul. 3 Maja i Aleją Bohaterów Monte Cassino do
ul. Wolności. Linie 89 i 234 następnie zostaną poprowadzone w ul. Pawliczka na dotychczasowe trasy. Z obsługi zostaną wyłączone przystanki Zabrze św. Floriana i Zabrze Plac Krakowski. W zamian za to w/w linie autobusowe będą obsługiwały przystanki Zabrze Szpital oraz tymczasowy przystanek autobusowy w ciągu Al. Bohaterów Monte Cassino.

W związku z całkowitym wyłączeniem ruchu na ul. Lutra i Brysza, ruch na linii tramwajowej nr 3 będzie odbywał się w sposób następujący:
Na odcinku od pętli tramwajowej w Makoszowach do dworca autobusowego przy ul. Goethego, będzie kursowała zastępcza komunikacja autobusowa. Natomiast tramwaj linii nr 3 będzie kursował od pętli tramwajowej w Mikulczycach do pętli tramwajowej w dzielnicy Zaborze.
Pozostałe linie tramwajowe będą kursowały na dotychczasowych trasach.