Wręczono wyróżnienia im. św. Kamila

13.07.2015

11 lipca, w Teatrze Nowym w Zabrzu, odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnienia im. św. Kamila. W tym roku statuetki otrzymali: Beata Chodór, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii oraz Komitet Obrony Wszystkich Mieszkań Huty Zabrze.

 

Nagrody im. św. Kamila wręczone zostały w naszym mieście już po raz piętnasty. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, które działają na rzecz miasta i są zaangażowane w działalność charytatywną.

Beatę Chodór doceniono za stworzenie i konsekwentną realizację trudnego programu opieki nad dziećmi po przeszczepach serca, nie tylko w Śląskim Centrum Chorób Serca, ale i w całym kraju, za bezgraniczne oddanie chorym dzieciom i za wsparcie udzielane rodzinom tych dzieci w walce o ich zdrowie i życie .

Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi nagrodzono za prowadzone niestrudzenie przez 24 lata działania, mające na celu wspieranie rozwoju polskiej kardiochirurgii oraz wprowadzanie do praktyki klinicznej nowoczesnych technik i technologii w zakresie leczenia serca w ścisłej współpracy z zabrzańskimi szpitalami, a przede wszystkim ze Śląskim Centrum Chorób Serca, a także za sławienie Zabrza nie tylko w Polsce, ale i na świecie, jako miasta nauki i medycyny, miasta wybitnych naukowców i znakomitych lekarzy.

Komitet Obrony Wszystkich Mieszkań Huty Zabrze otrzymał wyróżnienie za wieloletnią, heroiczną, ale skuteczną walkę o byt i bezpieczeństwo tych zabrzan, których jako lokatorów mieszkań pohutniczych, sprzedano razem z mieszkaniami, za współpracę przy wypracowaniu rozwiązania, które stało się wzorcowe dla rozwiązujących podobne problemów w całym kraju.

Św. Kamil od 1996 roku oficjalnie jest patronem Zabrza. Jest on również opiekunem chorych i wzorem miłosierdzia. Stąd też decyzja, aby wręczać nagrody jego imienia osobom i instytucjom, które zasłuży się właśnie w niesieniu pomocy. Wyróżnienie przyznawane jest od 2001 r. Do tej pory uhonorowano nimi 41 laureatów, wśród nich znaleźli się m.in.: prof. Bożena Hager–Małecka, Śląskie Centrum Chorób Serca, prof. Bolesław Pochopień, prof. Lech Poloński oraz dr Zbigniew Nawrat.