Zabrze przestrzenią rozwoju

Czas na Muzyczne Lato

03.07.2015

Nadeszła pora na kolejne Muzyczne Lato na Śląskim Ranchu. Do końca wakacji, w każdy piątkowy wieczór, na scenie przy ul. Webera 18 w Zabrzu, wystąpią znani i lubiani wykonawcy. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Na dobry początek, już dzisiaj o godz. 20.00, wystąpi Lombard. Tego zespołu nie trzeba przedstawiać. Grupa powstała w 1981r. w Poznaniu i ma na swoim koncie wiele płyt długogrających. Historyczna „Śmierć dyskotece”, wydana w 1982 roku, osiągnęła nakład 400 tys. egzemplarzy i status Złotej Płyty. Kolejne lata przynosiły następne gorąco przyjmowane albumy: „Live”, „Szara maść”, „Anatomia”, „Wolne od cła” i „Kreacje”. Nowy start po kilkuletniej przerwie to rok 2000 i kolejne wydawnictwa w nowej rzeczywistości: „Deja’Vu”, „Live 20 lat – Przeżyj to sam” i wydane w 2007 roku pierwsze DVD w historii zespołu, z wielokrotnie nagradzanym spektaklem multimedialnym: „W hołdzie Solidarności -drogi do wolności”. W swojej historii Lombard nagrał wiele znanych i lubianych przebojów, m.in.: „Przeżyj to sam”, „Szklana pogoda”, „Nasz ostatni taniec”, „Droga Pani z Telewizji”, „Kto mi zapłaci za łzy”, „Kryształowa”, „Taniec Pingwina na szkle”, „Adriatyk, ocean gorący”, „Deja’Vu”, „Patrz! Patrz!”, „Road to freedom”.

Tydzień później, 10 lipca, na scenie zabrzańskiego rancho wystąpi legenda polskiej sceny niezależnej, czyli Proletaryat. Zespół powstał w listopadzie 1987r., założony przez byłych muzyków grup Zero i Nev. Muzycy zadebiutowali w maju 1988, biorąc udział w jednym z lokalnych przeglądów. W 1989 wystąpili w Jarocinie, zdobywając nagrody publiczności i dziennikarzy. W tym samym roku dokonali pierwszych nagrań, które ukazały się w Polsce i we Francji. Nagrania zespołu zainteresowały realizatora Andrzeja Puczyńskiego, który zaproponował muzykom nagranie płyty. W 1990r. zespół wystąpił ponownie na festiwalu w Jarocinie, gdzie zdobył trzy nagrody (publiczności, organizatorów i dziennikarzy). We wrześniu 2010 roku ukazała się płyta Proletaryatu zatytułowana „Prawda”, na której znalazło się dziesięć nowych kompozycji. Do dwóch utworów – „Ból” i „Ruchomy cel”, zespół nagrał teledyski. W grudniu tego samego roku została wydana gra komputerowa Music Master Chopin, do której Proletaryat nagrał anglojęzyczny utwór zatytułowany „Time to Rise”, zainspirowany twórczością Fryderyka Chopina. 13 kwietnia 2015r., nakładem Agencji Artystycznej MTJ, ukazał się kolejny album zespołu zatytułowany „Oko za oko”. Płytę promował singel „Nie wyrażam zgody”.

Trzecią gwiazdą Muzycznego Lata będzie Norbi, który wystąpi w Zabrzu 17 lipca. Norbert Dudziuk, bo tak brzmi prawdziwe nazwisko artysty, doskonale sprawdza się w roli piosenkarza, prezentera radiowego i dziennikarza telewizyjnego. W 1997 roku jego debiutancki album „Samertajm” zdobył muzyczną nagrodę Fryderyka. Norbi prowadził również teleturnieje „Fabryka gry”, „No to gramy!” i „Salon gier”, emitowane na antenie telewizji TVN i TVN Gra. Jest także jednym z bohaterów książki „Odnaleźć dobro” autorstwa Marzanny Graff-Oszczepalińskiej. W 2011 roku Norbi wziął udział w nagraniu utworu „Mazurski cud”, powstałego w ramach akcji „Mazury Cud Natury”. W styczniu 2013 roku wystąpił gościnnie w utworze „Wiem, że Ciebie chcę” grupy Coolers. Od 6 do 20 marca 2015 Norbi brał udział w trzeciej edycji programu Dancing with the Stars. W 2015 roku artysta przygotowuje swój piąty album.

W czwarty piątek, 27 lipca, wystąpi Mateusz Mijal. Artysta urodził się w Jaśle, jednak jego kariera muzyczna związana jest ściśle z Krakowem. Mateusz ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną w Krakowie w klasie trąbki. Już jako dziecko brał udział w licznych konkursach i festiwalach młodych talentów, a od osiemnastego roku życia brał udział w nagraniach studyjnych sekcji dętej zespołu Ich Troje. Krótko był wokalistą zespołu Skangur, a potem rozpoczął współpracę z zespołem Dukat, by później dołączyć do grupy Chłopacy. W 2012 roku Mateusz Mijal, w duecie z raperem Liberem, stworzył utwór „Winny” – propozycję w sam raz na koncert Muzycznego Lata.

Na półmetku Muzycznego Lata, 31 lipca, wystąpi Big Bit. Zespół powstał w 1999 roku z inicjatywy Waldemara Kuleczki, kompozytora i producenta znanego m.in. z Oddziału Zamkniętego, Papa Dance, Person. Big Bit to pasjonaci muzyki lat 60., a w szczególności zespołu stulecia – The Beatles. Ich koncerty to niejako hołd dla geniuszu tego zespołu. W ich repertuarze, oprócz polskich piosenek utrzymanych w stylu lat 60., są także piosenki czwórki z Liverpoolu. Wszystkie utwory wykonywane są z zachowaniem idealnego podobieństwa do oryginałów. Artyści pragną przybliżyć wykonywane utwory młodemu pokoleniu w postaci jak najbliższej oryginałom. Zespół przywiązuje szczególną uwagę do zachowania pełnej gamy barw wokalno-instrumentalnych tamtej epoki, zaś na scenie prezentuje stylowy i elegancki wygląd. Od początku istnienia Big Bit zagrał ponad trzysta koncertów i udowodnił swoją uniwersalność grając z wieloma gwiazdami reprezentującymi różne, skrajne gatunki muzyczne.

Sierpień rozpocznie się mocnym akcentem. W pierwszy piątek wystąpi Red Lips. Zespół powstał w 2009 roku w Warszawie. Grają mieszankę rocka i popu, a szerokiej publiczności są znani z programu „Must Be The Music”, w którym udało im się dojść do półfinału. Są także finalistami konkursu Trendy ostatniej edycji festiwalu Sopot Top Trendy. Na szerokie wody muzycznego świata wypłynęli w 2013 roku, szturmem podbijając większość polskich stacji radiowych piosenką „To co nam było”. Gdy kolejne single z debiutanckiego albumu osiągały czołowe notowania na listach przebojów, rzucili dotychczasową pracę, by zająć się wyłącznie muzyką. Liczba fanów rosła w tym czasie lawinowo, a wraz z nią popularność ich piosenek. Red Lips zagrali na koncertach Eska Music Awards 2013, Sopot Top of The Top Festival 2013, Top Trendy 2014, na KFPP w Opolu i w ponad stu innych wyjątkowych miejscach. Zwieńczeniem tego fenomenalnego roku była nagroda TVP w postaci Superjedynki w kategorii „Super Przebój”.

W tydzień później, 14 sierpnia, na zabrzańskiej scenie pojawi się Papa D. Wcześniej zespół był znany pod nazwami Papa Dance oraz Papa Dock. Papa D. Grupa powstała w 1984 z inicjatywy producentów muzycznych – Sławomira Wesołowskiego i Mariusza Zabrodzkiego. Latem 1985 roku wyszła debiutancka płyta grupy zatytułowana „Papa Dance”, a jesienią zespół nagrał dla zachodnioniemieckiej firmy Norton singla z niemiecką i angielską wersją przeboju „Kamikaze wróć”. Również jesienią tego roku na polskim rynku muzycznym ukazała się kaseta magnetofonowa z częścią materiału z pierwszej płyty i trzema nagraniami, które nie wyszły wcześniej na żadnym nośniku. Po półtora roku działalności założyciele zespołu rozwiązali go, po czym powstał duet Papa Dance New Sound, w skład którego weszli Paweł Stasiak i Kostek Yoriadis. Grupa zyskała popularność dzięki utworom „Naj Story”, „Miłość z walkmana”, „O-la-la” i „Ocean wspomnień”. Następnie wydano płytę „Poniżej Krytyki”, a kilka miesięcy później z grupy odszedł Kostek Yoriadis. Przez lata skład zespołu ulegał wielu zmianom. Pod koniec listopada 2007 Papa Dance zmienił nazwę na Papa D.

Ostatnią gwiazdą Muzycznego Lata będzie włocławski zespół coverowy, który gra polskie utwory rockowych legend, głównie z lat 80. Na scenie Śląskiego Rancha, w piątek 21 sierpnia w wykonaniu zespołu Game Cover usłyszymy tym razem piosenki zespołu Perfect.

Jak zwykle, na zakończenie lata, 28 sierpnia, odbędzie się wielka dyskoteka. Repertuar dobrany zostanie tak, by zadowolić gusty wszystkich chętnych do zabawy. Jeśli tylko dopisze pogoda, zapowiada się fantastyczna, roztańczona plenerowa impreza, którą zapamiętacie