Zabrze przestrzenią rozwoju

VI Kongres Regionów

18.06.2015

Od 16 do 18 czerwca organizowany jest we Wrocławiu VI Kongres Regionów „Przywództwo, odpowiedzialność, rozwój. 25 lat doświadczeń samorządu terytorialnego”.

To jedno z największych spotkań samorządowców, ludzi nauki, biznesu i przedstawicieli organizacji pozarządowych z całego kraju. W programie zaplanowano 6 sesji plenarnych z gośćmi, a także 16 paneli dyskusyjnych poprowadzonych przez specjalistów poruszających najistotniejsze tematy z punktu widzenia samorządowca.

W sesji "Regiony metropolitalne źródłem rozwoju kraju" wzięła udział prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, przewodnicząca Zarządu GZM, która podkreśliła znaczenie współpracy miast w rozwiązywaniu wspólnych problemów. Górnośląski Związek Metropolitalny jest przykładem organizacji, która może skuteczniej wpływać na decydentów lokalnych i rządowych, grupując miasta aglomeracji, która ze względu na swoją specyfikę jest jedyną taką w Polsce.

W tym roku po raz pierwszy uczestnicy kongresu spotykają się w stolicy Dolnego Śląska. Gościem specjalnym tegorocznego Kongresu Regionów jest Richard Florida, autor bestselleru „Narodziny klasy kreatywnej”, analityk i doradca z zakresu rozwoju miast, twórca pojęcia „klasa kreatywna”. Swoją obecność zapowiedzieli także: Klaus Wowereit – w latach 2001-2014 burmistrz Berlina i Witalij Kliczko – od 2014 roku mer Kijowa.