Zabrze przestrzenią rozwoju

Goście z Francji

18.06.2015

18 czerwca, w sali historycznej zabrzańskiego magistratu, gościli uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Zabrzu i Notre Dame des Andes z Saint Amand les Eaux we Francji.

Wizyta była efektem wymiany międzynarodowej ww szkół. Uczniów i nauczycieli przywitał zastępca prezydenta miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski. Przytoczył on kilka historycznych faktów o samym Zabrzu i jego powiązaniach z Francją. Zauważył, że obecny budynek Urzędu Miejskiego w Zabrzu i jedną z najpiękniejszych rezydencji przy Champs-Elysées w Paryżu łączy postać Guido Henckel von Donnersmarcka. Wspomniał również, że jedna z najpopularniejszych sentencji o Zabrzu: „Niech żyje Zabrze – najbardziej śląskie z miast śląskich, a zatem najbardziej polskie z miast polskich!”, to słowa Charlesa de Gaulle’a, wypowiedziane w trakcie wizyty w naszym mieście.

Goście podziękowali za miłe przyjęcie i otrzymane od miasta podarunki, a jedna z francuskich uczennic w imieniu rówieśników podziękowała w języku polskim. Goście obejrzeli również film pokazujący największe atrakcje Zabrza, które będą mieli okazję poznać w trakcie ponad tygodniowego pobytu w naszym mieście.