Tłumy podczas Industriady w Zabrzu

15.06.2015

Za nami Święto Zabytków Techniki, które w Zabrzu obchodzone było 13 czerwca w Sztolni Królowej Luizy, Kopalni Guido, Hostelu Guido oraz Szybie Maciej. Poraz kolejny nasze miasto udowodniło, że tutaj obiekty poprzemysłowe traktowane sa w sposób wyjątkowy. Nic więc dziwnego, że właśnie do Zabrza co roku przyjeżdża najwięcej miłośników turystyki industrialnej. Nie inaczej było i tym razem.

Hitem tegorocznej Industriuady był z pewnością finałowy koncert w wykonaniu Miuosha i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Radzimira Dębskiego, który odbył się na terenie naziemnej strefy Sztolni. Oglądało go ponad 2,5 tys. osób. Wizualnie wzbogacił go pokaz parkouru i laserowy show rodem z Las Vegas.

Z kolei Kopalnia Guido i Hostel Guido na kilkanaście godzin zamieniły się w Stację Badawczą Karbonia i Centrum Kontroli Zlotów Houston Hostel. Można było zwiedzać kopalnię, która stała się miejscem badań kosmicznych. Można też było pobawić się w kosmicznych odkrywców i skorzystać ze strefy naukowej rozrywki, planetarium, pokazów filmów, poszukać meteorytów czy też posłuchać dźwięków z kosmosu. W Centrum Kontroli Zlotów na poziomie 320 dostępne były stanowiska komputerowe Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. Miejski Ośrodek Kultury Guido zabrał chętnych w „Kosmiczna podróż”, czyli spektakl w ciemności.

Atrakcje przygotował także Szyb Maciej. W tym roku impreza wystartowała tutaj już o godz. 12.00 z programem dla najmłodszych. Organizatorzy zaplanowali Bajtelindustriadę, która przebiegała pod hasłem „Kopalnia Krasnoludków”. Dzieci mogły wziąć udział m.in. w wybuchowych zajęciach dla krasnoludków, wielkoformatowym plenerze plastycznym i przemarszu krasnoludków. Dla starszych przygotowano m.in.: Gotowanie Pełną Parą, koncert orkiestry górniczej na wieży szybowej. Interesujący był również muzyczny finał, w trakcie którego na scenie zaprezentowali się: grupa Bokonon Ltd i Kapela ze Wsi Warszawa.
Przez cały dzień chętni mogli zwiedzać wieżę szybową, a także brać udział w pokazach pracy maszyny wyciągowej.