Otwarcie Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości

10.06.2015

10 czerwca o godz. 9.00 nastąpiło oficjalne otwarcie zabrzańskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, który znalazł swoją siedzibę przy ul. Wolności 274.

Uroczystego otwarcia dokonała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, a o godz. 11.00 ruszyły pierwsze konsultacje biznesowe. Dzisiaj, o godz. 15.00, odbędzie się również inauguracyjne szkolenie pt. „Zaplanuj swoją firmę! Jak zbudować model biznesowy?”.

W czwartek i piątek (11 i 12 czerwca), między godz. 10.00, a godz. 17.00, osoby zainteresowane działaniem AIP będą mogły skorzystać z Dni Otwartych w zabrzańskim Inkubatorze. "Przyjdź, wejdź, zapytaj!" – to hasło, które w tych dniach będzie obowiązywało w AIP przy ul. Wolności 274.
Na czwartek (11 czerwca), na godz.15.00, zaplanowano kolejne szkolenie pt. „Tajniki wystąpień publicznych”. W tych dniach będzie też można skorzystać z konsultacji biznesowych.

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości należy bez wątpienia do najciekawszych biznesowych pomysłów, jakie pojawiły się w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Idea powstała w głowach trzech kolegów – Jacka Aleksandrowicza, Mariusza Turskiego i Dariusza Żuka, którzy za cel postawili sobie stworzenie z Polski miejsca, gdzie można zacząć swój biznes w najłatwiejszy, najszybszy i najmniej ryzykowny sposób na świecie.
Pierwsze inkubatory zostały stworzone przez nich od zera w 2004 roku dzięki pozyskaniu niewielkich środków od sponsorów i zaangażowaniu wolontariuszy, pasjonatów przedsiębiorczości. Wymyślony i wdrożony przez nich w całej Polsce model preinkubacji, czyli udostępniania osobowości prawnej AIP startującym przedsiębiorcom okazał się strzałem w dziesiątkę. Szybko rosnąca liczba firm powstających dzięki AIP i liczba inkubatorów zostały docenione przez szereg instytucji.

W 2007 roku Inkubatory AIP uzyskały certyfikat systemu zarządzania jakością ISO 9001:2000, a w kolejnych latach zostały wyróżnione nagrodami wielu instytucji, m.in. Parlamentu Studentów RP, Komisji Europejskiej czy ministerstw. W 2009 roku Inkubatory AIP zostały wpisane przez polski rząd na listę projektów kluczowych dla polskiej gospodarki. W kolejnych latach dzięki pozyskaniu środków unijnych biura Inkubatorów zostały zmodernizowane i w pełni wyposażone w nowoczesny sprzęt, a AIP stały się największą siecią inkubatorów na świecie. Od 2004 dzięki AIP powstało na rynku już ponad 7000 firm, m.in.: PhotoBlog.pl, Chomikuj.pl, MISBHV, Key2Print czy Glov. Firmy działające w ramach Inkubatorów wygenerowały w ubiegłym roku łącznie 60 mln zł dochodu.