Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości w Zabrzu już czynny!

10.06.2015

Zabrzanie mogą już otwierać firmy na próbę bez ZUS. W naszym mieście wystartował Inkubator AIP!

Kiedy mowa o Zabrzu, wielu osobom od razu przychodzi na myśl Górnik, wielokrotny piłkarski mistrz Polski, czy zabytkowa kopalnia Guido, którą co roku odwiedza ponad 100 tys. turystów. Okazuje się jednak, że śląskie miasto może się również kojarzyć z dobrym klimatem dla rozwoju biznesu. Świadczyć o tym może fakt, że właśnie uruchomiono tam Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, który pozwala otworzyć Firmę na Próbę bez ZUS.

– Jest to możliwe dlatego, że inkubator udostępnia firmom swoją osobowość prawną. Początkujący przedsiębiorca nie musi więc rejestrować działalności gospodarczej – wyjaśnia Mateusz Maik, dyrektor Inkubatorów AIP na Śląsku. Jak dodaje, inkubator bierze też na siebie kwestie prawno-księgowe. Osoba z pomysłem na biznes nie musi więc zaprzątać sobie głowy formalnościami.

Wybór Zabrza nie był rzeczą przypadkową. AIP udanie współpracuje z miastem już od 2013 roku. Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości zorganizowało przy wsparciu inkubatorów wiele szkoleń. – To właśnie pozytywne doświadczenia sprawiły, że w Zabrzu zaczęto myśleć o otwarciu Inkubatora AIP. Nie bez znaczenia był fakt, że udało się to zrobić w pobliskim Bytomiu, który także boryka się z problemem wysokiego bezrobocia. Ta inicjatywa wpisuje się zresztą w obecną politykę miasta, która ma na celu pobudzenie lokalnej przedsiębiorczości – przyznaje Maik.

Siedziba AIP Zabrze mieści się w ścisłym centrum miasta, przy ul. Wolności 274. Co ciekawe, wcześniej znajdował się tam pub. W AIP żartują, że jest w tym coś symbolicznego, ze tam, gdzie kiedyś piło się piwo, teraz będzie kwitł biznes.

Nowo otwarty inkubator zajmuje powierzchnię aż 150 m2. Czyni go to największym ośrodkiem AIP w województwie śląskim. Na tę przestrzeń składają się głównie dwie sale – konferencyjna i spotkaniowa – oraz corowk, czyli wspólne biuro. Zdaniem specjalistów z AIP, praca w takim miejscu jest znacznie bardziej efektywna niż praca w domu, gdzie uwagę mogą rozpraszać codzienne obowiązki czy dzieci. Ponadto cowork sprzyja nawiązywaniu kontaktów biznesowych, a z uwagi na fakt, że dostęp do niego jest 24-godzinny, każdy przedsiębiorca może pracować o dogodnej dla siebie porze.

Do Inkubatora AIP można się zgłosić z właściwie każdym pomysłem. Nowe technologie, kursy i zajęcia edukacyjne czy prosty handel to tylko kilka z nich. Wiek i wykształcenie nie mają najmniejszego znaczenia. – AIP to znakomity sposób na start w biznesie. Niewiele ryzykując, możemy sprawdzić, jak nasz pomysł odnajdzie się na rynku. W razie potrzeby zawsze też możemy liczyć na pomoc doświadczonych mentorów, którzy pomogą nam dopracować biznesplan. W inkubatorach przedsiębiorca nigdy nie jest pozostawiony sam sobie – podkreśla dyrektor AIP Śląsk.

Jednym z głównych celów Inkubatorów AIP jest wyłonienie marek, które mają szanse na osiągnięcie globalnego sukcesu. Do 2020 roku organizacja chce wprowadzić na rynek trzy firmy na miarę Skype’a. Niewykluczone, że jedna z nich powstanie właśnie w 180-tysiącznym Zabrzu.

Mateusz Maik prognozuje, że do końca roku w AIP Zabrze powstanie 10-15 startupów. W ciągu kolejnych dwóch lat ich liczba powinna wzrosnąć do 40. Obecnie w pięciu inkubatorach w całym województwie rozwija się ok. 130 młodych firm.

Województwo śląskie jest zresztą ewenementem, jeżeli chodzi o liczbę miast, w których działają Inkubatory AIP. Łącznie z Zabrzem jest ich pięć, czyli najwięcej w całej Polsce. – W niemal wszystkich województwach obowiązuje centralizacja, a inkubatory znajdują się tylko w głównych miastach. Tymczasem u nas można z nich korzystać nie tylko w Katowicach, ale też w Częstochowie, Bielsku Białej czy Bytomiu. To tworzy bardzo dobre warunki do rozwoju biznesu – uważa Maik. Szef śląskich struktur AIP liczy, że bliskość inkubatora zachęci też do aktywności mieszkańców ościennych miast Zabrza – Gliwic czy Rudy Śląskiej.

Zabrzański oddział AIP ma już pierwsze plany. Zamierza współpracować z Powiatowym Urzędem Pracy, pokazując osobom bezrobotnym, jakie możliwości stwarza im inkubator. Chce też promować postawy przedsiębiorcze wśród uczniów liceów i techników. – Każdy wiek jest dobry na rozpoczęcie przygody z biznesem. Ja sam jestem tego przykładem, gdyż pierwszą firmę założyłem, gdy miałem 17 lat. I stało się to właśnie w inkubatorze – podsumowuje Maik.

Inkubatory AIP istnieją w województwie śląskim od samego początku, tzn. od 2004 roku. Pierwszy oddział powstał w Katowicach przy Wyższej Szkole Zarządzania im. gen. Ziętka. Przez ten czas rozwinęło się tu łącznie ponad 800 startupów, reprezentujących różne branże.

Inkubatory AIP (AIP) są praktyczną szkołą prowadzenia biznesu dla startupów. AIP umożliwiają przetestowanie pomysłów na rynku na preferencyjnych warunkach i bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej lub spółki. AIP to także jedyny ekosystem w Polsce umożliwiający uzyskanie finansowania na rozwój w najprostszym modelu inwestycji – 100/15 czyli 100 000 zł za 15% udziałów w startupie. Dzięki tej innowacyjnej na skalę europejską sieci 47 inkubatorów od 2004 roku AIP pomogło rozwinąć się ponad 7000 startupom, a obecnie liczy ponad 1600 startupów. Wśród nich znalazły się m.in.: PhotoBlog.pl, MISBHV, Key2Print. Więcej informacji: www.inkubatory.pl @inkubatorypl #inkubatorypl