Rozbudowa Śląskiego Centrum Chorób Serca

28.05.2015

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu wzbogaciło się o kolejny budynek.

27 maja uroczyście otwarto blok C. To kolejny krok w rozwoju wizji, którą 30 lat temu zapoczątkował profesor Zbigniew Religa.
– Cieszę się, że z takiej malutkiej kliniki wyrósł tak duży i wspaniały szpital. Moje gratulacje – powiedziała Anna Religa, wdowa po profesorze.

W nowo otwartym pawilonie, dzięki wysokim standardom, nowoczesnemu sprzętowi i znakomicie wyszkolonemu personelowi, przeprowadzane będą operacje nie ograniczające się do samej kardiochirurgii. Wykonywane będą tu m.in. przeszczepy serca i płuc czy transplantacje płuc dla chorych na mukowiscydozę. To pierwsze takie miejsce w regionie.

– Jesteśmy po to, by ratować, leczyć i dawać nadzieję. To misja Śląskiego Centrum Chorób Serca, która jest święta. Ratować, a więc pomagać nawet w najcięższych przypadkach. Leczyć, czyli stale wdrażać nowe rozwiązania w medycynie. Dawać nadzieję to z kolei zadanie badaczy opracowujących nowe technologie – mówił na otwarciu prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca.

W nowym bloku powstały pracownie naukowe na najwyższym poziomie, w tym: pracownia rezonansu magnetycznego i medycyny nuklearnej, oddziały: transplantacyjny z pododdziałem mukowiscydozy, chirurgii klatki piersiowej oraz pododdziałem chorób płuc, Oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia oraz Oddział Intensywnej Terapii, cztery sale operacyjne oraz bank krwi.

– Z podziwem obserwuję z jak ogromnym zaangażowaniem i oddaniem zespół Śląskiego Centrum Chorób Serca podchodzi do pacjentów oraz podejmuje ambitne inwestycje poprawiające komfort leczenia. Nowy segment, świadcząc o skutecznym i wizjonerskim zarządzaniu, to kolejne działanie modernizujące placówkę, stanowiącą rozpoznawalny symbol miasta w skali regionu i kraju. Przede wszystkim zaś udowadnia, że funkcjonowanie służby zdrowia może być oparte na pełnym pasji zaangażowaniu i trosce o pacjenta  – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Rozbudowa Centrum została dofinansowana ze środków unijnych. Umowę w tej sprawie podpisano w październiku 2012 r. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 107 mln zł. Unia Europejskiej dołożyła 88,6 mln zł, a wkład Ministerstwa Zdrowia wyniósł 15,3 mln zł. ŚCChS zagwarantowało 3 mln zł. Powstał podpiwniczony, czterokondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ok. 8,5 tys. m kw. Na trzecim poziomie wykonano połączenie z blokiem B.