Wystawa w Teatrze Nowym

12.05.2015

20 maja, w holu Teatru Nowego w Zabrzu, otwarta zostanie wystawa słowackiego artysty Miroslava Knapa. Wernisaż zaplanowano na godz. 18.00. Wystawę będzie można podziwiać do końca czerwca br.

Miroslav Knap urodził się 17 maja 1973 r. w Trstenie. W latach 1988-1991 r. uczył się w Liceum Sztuk Stosowanych w Kremnicy w Klasie Powierzchni i Plastycznego Grawerowania Metalu. W latach 1991-1997 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie w Studiu Grafik i Ilustracji u prof. Dušana Kállaya. W 1994 r. odbył stypendium w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu pod kierunkiem prof. Grzegorza Marszałka. Jest członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Estetyki im. prof. Miroslava Klivara PHD, który osobiście wydał opinię w sprawie przyjęcia Knapa i nazwał go „The Master of the monstrous soul”.

Otrzymał wiele wybitnych międzynarodowych nagród: Posiadacz Kodu Identyfikacyjnego Słowacji, Światowej Nagrody Salvadora Dali, Nagrody Medalu Europejskiego Sztuki Franza Kafki, Nagrody Artystycznej Unii Europejskiej dla Visual Art, Nagrody Leo Winkelera Prix Taylor, VOAS Nagroda Stowarzyszenia, pierwsze miejsce przyznane przez Międzynarodowe Jury PERLA Expert Adrie i wiele innych.

Poświęca się wolności i uprawianiu grafiki, rysunku, malarstwa. Mieszka i tworzy w Tvrdošínie. Jest członkiem stowarzyszenia o nazwie „Umelecká Beseda Slovenská” i Stowarzyszenia Graficznego. Zdjęcia i grafiki Miroslava Knapa znajdują są w kilku kolekcjach galerii, muzeów i u prywatnych kolekcjonerów na całym świecie. Jest umieszczony pomiędzy osobowościami narodu słowackiego na portalu www.osobnosti.sk